0

5 dnevnih navika koje će vas učiniti boljim plivačem

Sve naše navike, dobre i loše, utiču na naše plivanje. Način na koji povlačite zaveslaj, položaj šake, broj delfin udraca na podvodnom… Sve ovo su „trening“ navike. Iako svi volimo da živimo u zabludi da ove navike, posebno one loše (greške), nisu povezane sa takmičenjem to definitivno nije slučaj. Ukoliko vam, recimo, kada god se umorite na treningu pada lakat (ili pravite neku drugu tehničku grešku) to će vam se sigurno dogoditi i kada se umorite na trci.

 

Malo po malo, navikom po navikom i vaše plivanje podići će se na mnogo viši nivo. Mi vam predlažemo 5 stvari koje možete primenjivati svaki dan kako biste bili brži:

  1. Postavite dnevne ciljeve. Zadatak, odnosno cilj koji postavite sami sebi na treningu zadržaće vaše misli fokusiranim čak i za vreme onih dosadnih, dugačkih zadataka. Beskrajno dugim a besciljnim plivanjem nećete postići ništa korisno, zato dajte plivanju svrhu a sebi dodatni motiv da svaki trening odradite kvalitetno.
  2. Zadržite dobru tehniku u svakom trenutku. Kada se one najteže, iscrpljujuće trening serije približe kraju tada je tehnika poslednje o čemu plivači žele da vode računa. Međutim, ovi trenutci su najpribližniji osećaju na trkama, kada dajete sve od sebe. Zato je posebno važno da održite pravilnu tehniku do samog kraja serije. Takođe, na kraju treninga, kada se ovi zadaci završe i dođe vreme isplivavanja ne dozvolite sebi da se previše opustite i da vam se tehnika „raspadne“. Zapamtite da i ovo malo pažnje na trci donosi mnogo.
  3. Uložite malo više truda. Znate kako kažu, da biste bili bolji od drugih morate raditi više od drugih. Već ustaljeni, rad u „komfor zoni“ koji primenjujete dan za danom nije ono što donosi napredak. Uložite samo malo više truda i rada svakodnevno. To ne mora da bude ceo dodatni trening ili nešto preteško, uradite samo 10% više svakakog dana i ubrzo ćete videti rezultate.
  4. Mislite pozitivno. Negativne misli su gotovo neizbežne. „Nisi dovoljno talentovan“, „nećeš uspeti“, „ovo je preteško“… ovo su samo neke od reči koje čujete svaki dan i to ne od roditelja, trenera ili prijatelja to su reči koje čujete u svojoj glavi. Ne dozvolite ovim rečima da utiču na vas. Ne možete ih zaustaviti, prihvatite to, ali stvorite naviku da brzo vratite svoje misli na pravi put.
  5. Analizirajte svoj rad. Kada se trening završi a vi znate da ste odradili jedan od onih treninga kada se sve složilo, vremena su bila sjajna, tehnika gotovo savršena, a vi iz bazena izlazite kao bolji plivač nego onaj koji je ušao u vodu, ne dozvolite sebi da se na tome završi. Izdvojte malo vremena svakog dana da analizirate i procenite šta je ono što je dovelo do tako dobrog plivanja (isto tako i šta je dovelo do suprotnog rezultata ukoliko je trening bio loš), šta ste taj dan jeli, koliko ste spavali, koliko ste bili koncentrisani, kako ste se motivisali, koje su navike dovele do dobrih reyultata… Videćete da će se broj tih sjajnih treninga ubrzo povećati.

 

 

Izvor teksta: swim-swam.com

Mina Mastilović

Mina Mastilović, rođena u Beogradu 1991. godine. Član PK 11.april od 2004. godine kada je počela da se bavi plivanjem. Nekoliko godina trenirala je u Banja Luci kod trenera Gorana Grahovca a zatim i u PK 'Spartak-Prozivka' iz Subotice. Osvajačica više medalja na plivačkim prvenstvima Srbije, pobednica i rekorderka nekoliko maratona u Srbiji i Crnoj Gori. Do sada najveći plivački uspesi učešće na Fina Open-water Svetskom kupu (19km) Jarak-Šabac 2013. godine, FINA Svetskom kupu u Budimpešti 2018. kao i zlatne medalje na državnom prvenstvu Srbije u apsolutnoj konkurenciji. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu dok je diplomu za Operativnog trenera plivanja stekla na Visokoj strukovnoj školi u Subotici.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *