0

8 stvari koje plivački treneri ne bi trebalo da rade

1. Konstantno kasni na treninge. U svetu u kojem živimo danas, naročito u velikim gradovima, sasvim je razumljivo ako se desi da neko zakasni. Problem nastaje ako trener konstantno kasni, a pored toga se ne izvini ili ne daje objašnjenje zašto je do toga došlo.

2. Koristi mobilni telefon većinu treninga. Mobilni telefoni su postali sastavni deo naših života. Mogu nam pomoći u trenerskom radu. Ako se pokvarila štoperica, mobilni telefon je može trenutno zameniti. Hoćemo da snimimo plivača i odmah mu pokažemo gde greši. Svaki mobilni telefon danas ima odličnu kameru. Međutim ako se on koristi za dopisivanje ili telefoniranje većeg dela treninga, onda to postaje problem.

3. Trener pliva trening zajedno sa svojim plivačima. Trening je vreme gde trener postavlja plivače ispred svojih želja i potreba. Kada je na treningu, jedino mesto gde plivački trener treba da bude je pored bazena, a ne u njemu. Jedini trenutak kada se ovo može dozvoliti, je ukoliko trener demonstrira tehniku, ili je ubačen u bazen od strane plivača 🙂

4. Psuje, vređa i fizički maltretira plivače. U zavisnisti od toga u kojoj zemlji živite, ovakvo ponašanje vas može odvesti i na sud. Pored posledica koje može da ostavi na plivače, njegovu karijeru i život, uvrede, psovke i fizičko maltretiranje se protive etičkom ponašanju trenera.

5. Da ismeva ciljeve svog plivača. Čak i kada plivač postavi sebi ciljeve koji su možda iznad njegovih mogućnosti, trener treba da mu da savet bez kritikovanja i demoralisanja.

6. Da se ponaša nezainteresovano za vreme takmičenja. Pre i posle trke svaki plivač voli da čuje po neki savet ili reč podrške. Posebno će teško svakom plivaču pasti ignorisanje od strane trenera kad je u emotivnom naboju nakon trke.

7. Upoređuje u toku treninga ili serije rezultate plivača. Verovatno ste već čuli ili doživeli da trener kaže nešto tipa:’’…on je ovu seriju plivao 5 sekundi brže od tebe…’’. Iako ovo ponekad može motivisati sportistu, postoji opasnost da se napravi loša atmosfera između plivača, kao i nezdravo rivalstvo.

8. Insisitira da plivač protiv svoje volje uzima suplemente/lekove nepoznatog porekla. Treneri moraju biti dobro upoznati sa sastavom određenih suplemenata ili lekova. Moraju dobro upoznati plivača/plivačicu sa razlozima zašto im se preporučuje određeni suplement. Ukoliko je plivač maloletan, ne smeju mu se davati suplementi/lekovi bez saglasnosti roditelja. Ukoliko trener ima sve argumente da je suplement/lek siguran, da neće biti zdravstvenih posledica i da ne sadrže nedozvoljene supstance u sebi, ne sme terati plivača da ga koristi protiv njegove volje.


Radovan Siljevski

Radovan Siljevski rođen je 17.07.1986. u Beogradu. Sa 14 godina krenuo je sa plivanjem u plivačkom klubu “Partizan”. Kada je krenuo da trenira, izgledi nisu bili najsjajniji da bi mogao da uradi nešto na plivačkoj sceni. Posle par godina, počinje da trenira sa prvim timom pod trenerom Matije Koprivicom, i osvaja zlatnu medalju na juniorskoj Balkanijadi. Već sledeće godine izborio je mesto u nacionalnom timu tada Srbije i Crne Gore, a 2007. kvalifikovao se za Olimpijske igre u Pekingu. Nakon Pekinga beleži finala Evropskog prvenstva, Mediteranskih igara i Univerzijade...

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *