0

Adi Mešetović: Finale Svijetskog kupa je za mene neprocenjivo iskustvo

Bosna i Hercegovina prvi put u istoriji imala je predstavnika u finalu jednog velikog plivačkog takmičenja “FINA/airweave World Cup 2016“.

Adi Mešetović, devetnaestogodišnjak iz Tuzle, član banjalučkog „Olympa“, plivao je u finalu Svetskog kupa u francuskom Chartresu u disciplini 50m slobodno.

Njegovo vreme iz kvalifikacija 22.16 ujedno je i novi državni rekord BiH.

Nekoliko dana kasnije, na Svetskom kupu u Berlinu, Adi je oborio još jedan nacionalni rekord na 50m delfin plivajući 23.81, dok je na 50 prsno bio samo stotinku slabiji od državnog i ličnog rekorda.

Možemo slobodno reći da je Mešetović trenutno najbolji sprinter bosanskohercegovačkog plivanja, s obzirom na to da drži apsolutne ali i juniorske rekorde u disciplinama 50 slobodno, 50 delfin i 50 prsno u 25metarskim bazenima kao i seniorski i juniorski rekord na 50m delfin u velikom bazenu.

Nakon povratka sa Svetskih kupova Adi je izdvojio vremena da odgovori na nekoliko pitanja za SwimOn…

SwimOn: Ovo nije bio tvoj prvi nastup na velikim takmičenjima, plivao si na Evropskim olimpijskim igrama u Bakuu i na Evropskom prvenstvu u Londonu, ali je svakako najuspešniji. Šta misliš da je doprinelo takvom napretku?

Mešetović: Jednostavno sve kockice su se složile. Prije svega, promenio sam način rada i treninga. Čitave sezone radio sam baš jako i sa trenerom Siljevskim napravio neke izmjene u tehnici, mislim da se sav taj rad konačno skupio i pokazao.

SwimOn: Da li si ovoga puta osećao veću tremu i pritisak s obzirom da si plivao sa nekim od najboljih plivača današnjice?

Mešetović: Iskreno nisam. Prihvatio sam to kao izazov i jedva sam čekao trke. Bio sam uzbuđen naravno ali ne mogu to nazvati tremom. Drago mi je da sam i u takvoj konkurenciji uspio iz sebe izvući maksimum i izboriti finale.

SwimOn: Sada kada si video i plivao sa najboljima, šta misliš da je njihova prednost u odnosu na plivače u regionu?

Mešetović: Moram da kažem da je ovo za mene bilo sjajno iskustvo i prilika da mnogo toga naučim. Što se tiče prednosti mislim da su inostrani plivači mnogo organizovaniji i ambiciozniji, nevjerovatno su spremni i u glavi ali i fizički. Start, okret i podvodni su recimo tehničke stvari koje su ovi ljudi doveli gotovo do savršenstva.

SwimOn: Plivanje svakako nije razvijen sport u Bosni i Hercegovini ali šta ti, iz ugla plivača, vidiš kao najveće slabosti plivačkog sporta u BiH?

Mešetović: Prije svega manjak organizacije na državnom i reprezentativnom nivou kao i nesaradnja među klubovima. Država i savez ne stimulišu i ne pomažu plivače, jer sredstava nema dovoljno, pa svi prestaju da treniraju kada krenu na fakultet ako ne i prije, gotovo cijela moja generacija je odustala. Naravno tu su i uslovi, mi imamo samo dva olimpijska bazena u čitavoj državi.

SwimOn: Imaš li ti neku ideju ili savet kao bi se stvari mogle promeniti na bolje?

Mešetović: Mislim da bi bilo dobro napraviti razvojne grupe unutar reprezentacije, tako bi razmjena znanja i iskustva među trenerima ali i plivačima donijela bolje rezultate. Takođe trebalo bi poboljšati i komunikaciju saveza sa samim plivačima.

SwimOn: Da li su se tvoji planovi i želje promenili nakon ovih rezulatata?

Mešetović: Moj glavni cilj ostao je više-manje isti a to je da na nekom većem takmičenju osvojim medalju. A što se bliske budućnosti tiče želja mi je da nastavim da popravljam rezultate, da otplivam 50 slobodno ispod 22 sekunde i pokušam da udjem u polufinale Svjetskog ili Evropskog prvenstva.

SwimOn: Da li imaš neku poruku za mlade plivače u regionu?

Mešetović: Poruka je da ne odustaju od svojih ciljeva. Iako su uslovi i situacija u državi loši to samo znači da vi morate uložiti više napora i rada da biste uspjeli. Potrebno je mnogo više truda i rada ali se može uspjeti, istina na teži način, ali može.


Mia Hadžić

Mia Hadžić, rođena u Beogradu 15.11.1993. godine. Završila Sportsku gimnaziju, a trenutno je apsolvent na Mašinskom fakultetu u Beogradu. Član je plivačkog kluba 11.april od 2001.godine do danas. Osvajač medalja na prvenstvima Srbije, kao i na međunarodnim takmičenjima i mnoštvu domaćih mitinga. Od 2012. godine, pored plivačke karijere, ulazi i u trenerske vode u svom matičnom klubu i u školici plivanja Vizura.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *