Зимското Национално Првенство во пливање

0
13.12.2019. Jane Karajovanov

Според Програмата на Националната Пливачка Федерација утре и во Недела( 14-15.12.2019) на базенот Борис Трајковски ќе се одржи Зимското Национално Првенство на Македонија во пливање на мали базени.Првенството е екипно и поединечно и ќе биде за сите старосни категории: Сениори/ки – пливачи/ки родени 2000 и постари Младинци/ки – пливачи/ки родени 2001 и помлади Кадети/ки – […]

READ MORE +

Светски рекорд на Сара Колер

0
20.11.2019. Jane Karajovanov

Германската пливачка Сара Колер на Националното првенство на Германија на 25м базени кое се одржа во Берлин од 14-17.11.2019 постави нов Светски рекорд во дисциплината 1500м слободно со време 15:18:01 што е за 1,7 секунди подобро од поранешниот рекорд на Шпанската пливачка Миреиа Белмонте Гарсија (15:19:71) кое го исплива во 2014 година на Националното првенство […]

READ MORE +

6 Нови рекорди на Македонија на „Скопје Опен 19“

0
19.11.2019. Jane Karajovanov

На 16-17.11.2019 на базенот Борис Трајковски во Скопје се одржа Меѓународниот пливачки митинг „Скопје Опен 19“ во организација на Пливачкиот Клуб Скопје од Скопје. На митингот учествуваа 50 клуба и една Репрезентација со 586 пливачи од повеќе држави.За најдобри пливачи беа прогласени Бугарските репрезентативци,Јордан Јанчев во машка конкуренција со вкупно 2390 бодови од 3 трки, […]

READ MORE +

Меѓународен пливачки митинг „Скопје Опен“

0
15.11.2019. Jane Karajovanov

Овој викенд 16-17.11.2019 во Скопје на базенот Борис Трајковски ќе се одржи Меѓународниот пливачки митинг „Скопје Опен“ во организација на Пливачкиот клуб Скопје од Скопје. На митингот учество ќе земат 589 пливачи од повеќе земји. Утринските квалификации почнуваат во 09:00 а вечерните финални трки во 17:00. Пропозиции: file:///C:/Users/Kontrolor/Desktop/Skopje_Open_2019_MKD.pdf Линк за следење на резултати во живо: […]

READ MORE +

9 нови рекорди на Македонија поставени за време на викендот

2
06.11.2019. Jane Karajovanov

Македонските пливачи имаа успешен викенд на два Меѓународни митинга. На Меѓународниот пливачки митинг „Куп на Зрењанин“ кој се одржа од 31.10.-03.11.2019 во Зрењанин,членката на ПВК Орион од Скопје Блажевска Еминова Миа, постави 7 нови рекорди на Македонија на 25м базени во повеќе категории и дисциплини: Кадетски и Младински рекорд100м слободно – 56:98 Кадетски и Младински […]

READ MORE +

Нови рекорди на Блажевска Еминова Миа

0
01.11.2019. Jane Karajovanov

На Меѓународниот пливачки митинг „Куп на Зрењанин“,членката на ПВК Орион од Скопје постави нов Кадетски и Младински рекорд во дисциплината 100м слободно со време 57:08.Стариот рекорд исто така беше во сопственост на Миа,кој го постави пред две недели на ММ „13 Ноември“ во Скопје. Овој резултат,Миа го постави во полуфиналната трка и како 3то пласирана […]

READ MORE +

13 Нови рекорди на Македонија поставени на Меѓународниот пливачки митинг „13 Ноември“ во Скопје

0
22.10.2019. Jane Karajovanov

Чаба Силаџи и Нина Станисављевиќ прогласени за најдобри пливачи На 8от Меѓународен пливачки митинг „13 Ноември“ кој се одржа овој викенд 19-20.10,2019 во Скопје на базенот Борис Трајковски(25м) учество земаа 342 пливачи од 6 земји и тоа Србија,Бугарија,Косово,Албанија,Чешка и домаќинот Македонија.Најдобри пливачи на митинот се прогласени пливачот на ПК Војводина од Србија,Чаба Силаџи со освоени […]

READ MORE +

Македонски Куп во далечинско пливање 2019

0
18.09.2019. Jane Karajovanov

Евгениј Поп Ацев, Победник на Олимписката дисциплина 10км По завршување на 4от круг на трки од Македонскиот куп во далечинско пливање кој се одржа на 15.09.2019 на Велешкото езеро Младост,победници во категории се следните пливачи: Категорија 1(пливачи родени 2001 и постари) Мажи:Евгениј Поп Ацев ПК Вардар 2018 Категорија 2(пливачи родени 2002/2004) Мажи:Божидар Мирчевски ВиП Работнички […]

READ MORE +