Makedonija

Stanisavljevićeva i Stanković najuspešniji u Skoplju

0
18.11.2020. Radovan Siljevski

Kompletni rezultati i individualni poredak Na upravo završenom MM Skopje OPEN 2020, najuspešniji plivači u apsolutnoj kategoriji bili su Strahinja Stanković (Sveti Nikola) i Nina Stanisavljević (Dubočica). Najuspešniji takmičari utrđivali su se zbirom FINA bodova iz 3 trke. Strahinja Stanković pokupio je 2112 bodova, dok je Nina Stanisavljević bila najbolja sa 2270 bodova. Ovo dvoje […]

READ MORE +

7 нови рекорди на Македонија на ММ „Вардар 2018 Опен“

0
03.11.2020. Jane Karajovanov

На 01.11.2020 на базенот Борис Трајковски се одржа првиот ММ „Вардар 2018 Опен“ во организација на Пливачкиот Клуб Вардар 2018 од Скопје. На митингот учество земаа 289 пливачи од 29 клуба од Србија,Словенија,Босна и Херцеговина,Косово и Македонија. За најдобри пливачи на митингот се прогласени Тања Поповиќ од ПК Плави Талас од Белград и Филип Деркоски […]

READ MORE +

9 рекорди на Македонија на ММ „13 Ноември“

0
21.10.2020. Jane Karajovanov

На 9от Меѓународен пливачки митинг „13 Ноември“ кој се одржа на 17-18.10.2020 на базенот Борис Трајковски во организација на Пливачкиот Клуб Бета Шаркс постигнати се 9 Национални рекорди на Македонија во повеќе возрасни категории и тоа: Миа Блажевска Еминова 2005-ПВК Орион Младински и Апсолутен рекорд на Македонија на во дисциплината 50м делфин  27.97 Младински Рекорд  […]

READ MORE +

13 Ноември по 9ти пат на Борис Трајковски

0
16.10.2020. Jane Karajovanov

Овој викенд 17-18.10.2020, на базенот Борис Трајковски,во организација на Пливачкиот клуб Бета Шаркс од Скопје ќе се организира 9от Меѓународен пливачки митинг „13 Ноември“. На митингот има пријавено преку 250 пливачи од Србија,Косово,Албанија,Македонија и Чешката Репрезентација во пливање која после подготовките во Австрија допатува во Скопје за учество на митингот. Како дел од репрезентацијата на […]

READ MORE +

Завршен 7от Македонски Куп во далечинско пливање

0
03.10.2020. Jane Karajovanov

Со последната трка која се одржа на Велешкото езеро на 12.09.2020,заврши 7от Македонски куп во далечинско пливање кој оваа година поради коронакризата се одржа само во една делница од 2,5Км. Од предвидените 6 трки,се одржаа само 4 и тоа: 09.08-Крушево 16.08-Охрид 29.08-Маврово 12.09-Велес Севкупни победници со најмногу освоени бодови се: Категорија 1(пливачи родени 2002 и […]

READ MORE +

Нов рекорд на Цветковски

0
30.08.2020. Jane Karajovanov

На отвореното Сениорско првенство на Бугарија во пливање,кое се одржа од 28-30.08.2020 во Софија,членот на ПК Скопје од Скопје,Стефан Цветковски постави нов Кадетски рекорд на Македонија во дисциплината 50м делфин со време 26:34.Стариот рекорд изнесуваше 27:04 и беше во сопственост на Симоновски Иван. Стефан прво рекордот го собори во утринските квалификации каде исплива време од […]

READ MORE +

3та трка од Македонскиот куп во далечинско пливање

0
30.08.2020. Jane Karajovanov

На 29.08.2020 во Леуново,на Мавровското езеро се одржа третата трка од Македонскиот куп во далечинско пливање.На трката учество земаа 45 пливачи од 11 клуба од Македонија.Трката беше со должина од 2,5км а воедно се одржа и промотивна трка од 800м за пливачи родени 2009 и помлади. Технички организатор беше Пивачкиот Клуб Бета Шаркс од Скопје […]

READ MORE +

2ра трка од Македонскиот куп во далечинско пливање

0
19.08.2020. Jane Karajovanov

На 16.08.2020 во Охрид се одржа 2та трка од Македонскиот куп во далечинско пливање.Трката беше со должина од 2,5Км и се пливаа 5 круга.Трехнички организатор на трката беше Пливачкиот Клуб Делфин од Скопје,учество земаа 55 пливачи од 10 клуба од Македонија. Победници во категории се: Категорија 1(пливачи родени 2002 и постари) Мажи: Поп Ацев Евгениј […]

READ MORE +