4

Efikasnost i bezbednost suplementacije

Sledeći tekst napisala je Monika Varga, master nutricionista. Zvanje master nutricionista, stekla je na Univerzitetu u Gentu (Belgija). Praksu iz sportskog nutricionizma stekla je u radu sa nutricionistom fudbalskog kluba “Porto”. Monika se aktivno bavila plivanjem do 2010 godine. Predstavljala je Srbiju na Univerzijadi u Beogradu.


Efikasnost i bezbednost suplementacije

 

U svetu profesionalnog sporta, suplementacija je deo svakodnevne ishrane. Iskustvo mi je pokazalo da sportisti imaju tendenciju da koriste suplemente bez razmišljanja i bez preporuke. Samim tim, efekat suplementacije je neznatan i sportisti odustaju od korišćenja preparata. Veoma često suplementacija nije potrebna, tako da predstavlja samo nepotreban novčani trošak za sportistu. Balansirana ishrana jeste i treba da bude glavni izvor nutrijenata za sportiste. Suplementi, kao što samo ime kaže, su samo dodatak ishrani i ne mogu da zamene nijedan kvalitetan obrok.

Međutim, kada se pravilno i pravovremeno koristi, suplementacija je važna kako u trenažnom procesu tako i na takmičenju. Uz pomoć suplemenata sportista će imati mogućnost da se brže oporavi! Zbog toga je jako bitno izabrati prave suplemente i koristiti ih u pravo vreme. Pre odabira suplementa, sportista treba da se konsultuje sa stručnim licem (doktorom, nutricionistom) i sa trenerom. Potrebno je raspitati se o kontraindikacijama kao i o mogućoj kontaminaciji suplementa sa doping sredstvima. Takođe, sportista bi trebao da prati sledeće instrukcije:

  • Isprobati suplement tokom treninga, a ne tokom takmičenja
  • Zasnivati upotrebu suplemenata na individualnom pristupu za sportistu (konsultacije sa stručnim licem)
  • Koristiti monopreparate umesto komercijalnih multi preparata
  • Koristiti suplemente prikladne za sport i disciplinu kojom se bavi
  • Ne upotrebljavati suplemente „za svaki slučaj“, nego samo kada su potrebni
  • Koristiti suplemente koji su dokazano bezbedni i efikasni

Prema klasifikaciji Australijskog Instituta za sport, postoje četiri grupe suplemenata. Klasifikovane su prema efikasnosti i bezbednosti – grupa A, grupa B, grupa C, grupa D (http://www.ausport.gov.au/ais/nutrition/supplements/classification). Sportisti bi trebali da koriste ovu klasifikaciju kao vodilju za odabir suplemenatacije. Na ovaj način će se izbeći korišćenje suplemenata koji nemaju efekat na performans ili oporavak.

U grupi A ove klasifikacije, se nalaze suplementi koji obezbedjuju korisne i pravovremene izvore enrgije i hranljivih sastojaka za ishranu sportiste. Naučno je dokazano njihovo pozitivno dejstvo na sportsku sposobnost kada se koriste po određenom protokolu u specifičnoj sportskoj situaciji. Najčešće se preporučuju suplementi iz grupe A.

U ovu grupu spadaju:

      1. Sportska hrana (upotreba samo ako se kalorijske potrebe nezadovolje putem unosa hrane)

a.  Sportsko piće

b.  Sportski gel

c.  Tečni obrok

d.  Whey protein

e.  Sportski bar

f.  Nadoknada elektrolita

 

   2. Medicinski suplementi (konzumacija samo uz savet stručnog lica!!!)

a.  Suplementi gvožđa

b.  Suplementi kalcijuma

c.  Multivitamini/multiminerali

d.  Vitamin D

e.  Probiotici

 

3. Sportski suplementi (koristiti u odnosu na potrebe sporta)

a.  Kofein

b.  Beta alanin

c.  Bikarbonati

d.  Sok od cvekle

e.  Kreatin

 

Grupa B predstavlja suplemente koji imaju preliminarne dokaze koji nagoveštavaju njihovu moguću korist ali su potrebni dodatni naučni radovi da potrvde njihovu efikasnost. U ovoj grupi se nalaze suplementi koje sportisti koriste (http://www.adas.org.rs/suplementi/zahtev-za-misljenje-o-suplementu/). Na primer, glutamin i antioksidanti. Antioksidanti kao suplementi još uvek nisu pokazali značajan učinak na sportski performans. Ali, kada se konzumiraju kroz voće i povrće imaju pozitivan uticaj na zdravlje i imuni sistem (Braakhuis and Hopkins, 2015).

U grupi C su suplementi koji bez obzira na njihovu široku upotrebu i popularnost, nisu naučno pokazali da povećavaju sportsku sposobnost (http://www.adas.org.rs/suplementi/zahtev-za-misljenje-o-suplementu/).

Grupa D predstavlja suplemente koji su visoko rizični po pitanju kontaminacije zabanjenim supstancama. Takođe grupa D predstavlja supstance koje se nalaze na WADA zabranjenoj listi (http://www.adas.org.rs/suplementi/zahtev-za-misljenje-o-suplementu/).

Za potrebe plivača tokom trenažnog procesa i takmičenja, pokazali su se efikasnim sledeći suplementi:

  • Sportska hrana (sportsko piće, sportski gel, tečni obroci) – zbog male pauze izmedju treninga i trka u sezoni
  • Kofein
  • Beta alanin
  • Kreatin

Vrlo je bitno napomenuti da se odabir suplemenata procenjuje prema individualnim potrebama plivača. Suplementacija se ne odredjuje na grupnom nivou. Zbog toga, svaki od gore navedenih suplemenata će biti opisan u narednim člancima na Swim-on!

 

Msc nutricionista Monika Varga

E-mail: monikavarga15@gmail.com

Broj telefona: 0611870925


Radovan Siljevski

Radovan Siljevski rođen je 17.07.1986. u Beogradu. Sa 14 godina krenuo je sa plivanjem u plivačkom klubu “Partizan”. Kada je krenuo da trenira, izgledi nisu bili najsjajniji da bi mogao da uradi nešto na plivačkoj sceni. Posle par godina, počinje da trenira sa prvim timom pod trenerom Matije Koprivicom, i osvaja zlatnu medalju na juniorskoj Balkanijadi. Već sledeće godine izborio je mesto u nacionalnom timu tada Srbije i Crne Gore, a 2007. kvalifikovao se za Olimpijske igre u Pekingu. Nakon Pekinga beleži finala Evropskog prvenstva, Mediteranskih igara i Univerzijade...

4 komentara

  1. Svaka čast Monika! 🙂 Idem u teretanu već duže vreme i koliko sam vas razumeo za nabacivanje čistih mišića pored redovne i kvalitetne ishrane potrebno je piti WHEY PROTEIN, KREATIN MONOHIDRAT, KOFEIN I BETA ALANIN? I drugo pitanje je da li je Kre-Alkalin bolji i efikasniji od KREATIN MONOHIDRAT?

  2. U poslednje vreme sportisti mnogo više koriste proteine nego antioksidanse što smatram da je velika greška. Sportisti zbog veće potrošnje kiseonika imaju veći oksidativni stres a samim tim i oštećenje ćelija. Niko o tome ne razmišlja dok se bavi sportom a sportisti plaćaju veliku cenu kada prestanu sa bavljenjem sportom te često nastaju oštećenja srca i pankreasa razvoj dijabeta i hipertenzije. Detoxamin npr.smanjuje formiranje slobodnih radikala u digestivnom traktu za oko 50%, suplement kurkuma stimuliše stvaranje glutationa i superoksid dismutaze koji su takođe jaki antioksidansi, resveratrol i koenzim Q10 su takođe važni za očuvanje srčanog mišića. Maka smanjuje formiranje mlečne kiseline u mišićima dok Kordiceps povećava nivo kiseonioka u ćelijama, podstiče stvaranje ATP-a i pospešuje sportske performanse. Smatram da je potrebno da se baci veći akcenat na važnost antioksidanasa u ishrani sportista kako bi se ostvarili dobri rezultati i sprečila oštećenja koja mogu nastati nakon dugogodišnjeg bavljenja sportom.

  3. Veliki problem koji sve češće srećem kod svojih prijatelja rekreativaca je to što žele da unose sve i svašta a nisu profesionalni sportisti. Ljudi su strašno neodgvorni prema sopstvenom zdravlju. Nisu ni svesni da sportiste prati čitav tim ljudi

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *