1
17.11.2016. Ishrana Mia Hadžić

Energetski ili sportski napitak – NIJE SVEJEDNO!

Trening je bio naporan, organizam je izgubio puno vode, a uz nju i elektrolite. Umoran sportista je posegnuo za nekim od komercijalnih napitaka koji u zadnje vreme preplavljuju tržište i najčešće napravi pogrešan izbor.

Naime, pod uticajem reklamne mašinerije, izbor je uglavnom energetski napitak (RedBul, Monster, Booster…). Ovi napici nisu svrsishodni za nadoknadu izgubljenih elektrolita. U njima ima ugljenih hidrata, što i nije loše, međutim, oni sadrže i stimulativna sredstva (kofein, taurin i ekstrakt guarane) koji  ubrzavaju centralni nervni sistem. Na taj način podstiču lažni utisak da je organizam sposoban za još veće napore („daje ti krila“???). Čim efekat kofeina i guarane prestane, nestane i energetska sposobnost organizma. Ovo sportistu može dovesti u veoma opasne situacije (npr kod plivanja na otvorenim vodama), a zbog smanjenog opreza moguće su i povrede. Česta i uporna upotreba ovih pića može izazvati drhtavicu, anksioznost, povišen pritisak, glavobolju, mučninu i nesanicu.

Zato nakon treninga, treba piti sportske napitke.

Sportski napici sadrže ugljene hidrate (uglavnom glukozu) i elektrolite (natrijum, kalijum, kalcijum, magnezijum). Ti sastojci će nahraniti mišiće i nadoknaditi minerale i soli koje je telo izgubilo znojenjem   tokom treninga. Kvalitetni sportski napici su napravljeni tako da su izotonični sa telesnim tečnostima, što znači da imaju onakvu koncentraciju soli kakva je u krvi i limfi. Ovo održava normalnu natrijum-kalijum ravnotežu u telesnim tečnostima, što je bitno za ispravan metabolizam.

Ako vam se ne daju pare za „slano-slatku vodicu“ možete u pola litre vode razmutiti 5 kašičica dekstroze, sok od pola limuna i četvrtinu kašičice soli. Eto jeftinog „uradi sam“ sportskog  napitka.

Svakako ne treba preterivati ni sa  sportskim napicima. Treba ih uzimati ponekad, ali ne svaki dan, znači, baš posle naporne aktivnosti, a ne kao osveženje. Mogu izazvati gojaznost i karijes ako se dugo i nekontrolisano konzumiraju.

I svakako, ne mogu zameniti čistu, svežu vodu.


Mia Hadžić

Mia Hadžić, rođena u Beogradu 15.11.1993. godine. Završila Sportsku gimnaziju, a trenutno je apsolvent na Mašinskom fakultetu u Beogradu. Član je plivačkog kluba 11.april od 2001.godine do danas. Osvajač medalja na prvenstvima Srbije, kao i na međunarodnim takmičenjima i mnoštvu domaćih mitinga. Od 2012. godine, pored plivačke karijere, ulazi i u trenerske vode u svom matičnom klubu i u školici plivanja Vizura.

1 komentar

  1. Odlican tekst kojem bih zeleo da dodam i ovo…

    Veoma vazan deo pri konzumaciji energy napitaka je taj da sportista brze dehidrira jer obicno nema naviku za unosom dovoljne kolicine vode tj nema naviku da organizam odrzava hidriranim.
    „Krilati“ napitak daje trenutnu energiju ali zato posle upija 5x vise vode iz vec iscrpljenog organizma te dovodi telo u fazu nesposobnosti.

    Pozitivnih stvari za uzimanje energy napitka u cilju sprtskog dostignuca je u zbiru ispod nule!!!

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *