0

Evropsko prvenstvo 6. dan finala i polufinala-izveštaj

Uživo pratimo dešavanja sa Evropskog prvenstva u Londonu. Raspored 6. dana polufinalnih I finalnih trka je sledeći:

1500 slobodno, žene – Finale

Mađarska plivačica Bolgarka Kapas vodila je trku od samog početka I na kraju doplivala do zlata čitavih 10 sekundi ispred Mireia Belmonte Garcia-e iz Španije I mlade Španjolke Marie Vilas Vidal. Slovenačke plivačice Oder Tjaša i Nantlačen Gaja zauzele su četvro I osmo mesto u ovom finalu.

50 prsno, žene – Polufinale

U ovoj disciplini nije bilo velikih iznenadjenja. Favoritkinje Luthersdottir Hrafnhildu i Johansson Jennie izborile su prva mesta u svojim polufinalnim grupama. Kao prva u finale se plasirala Šveđanka Johansson Jennie sa vremenom 30.74, druga Hrafnhildu sa 30.83 .

100 delfin, muškarci – Finale

Sjajni Mađar Laszlo Cseh, rekordom šampionata od 50.86 trijumfovao je u ovom finalu. Srebro je osvojio Czerniak Konrad(51.22) iz Poljske a bronzu Francuz Metella Mehdy(51.70).

200 slobodno, žene – Finale

Iskusna Federica Pellegrini osvojila je još jednom evropsko zlato u ovoj disciplini. Iako je u prvih 100 metara bila tek na trećoj poziciji, u finišu je bila bolja od Holanđanke, Heemskerk Femke (1:55.97) I Francuskinje, Bonnet Charlotte (1:56.51). Vreme koje je otplivala Federica je 1:55.93.

50 slobodno, muškarci – Polufinale

Ubedljivi je bio Florent Manaudou (21.64) i kao prvi se plasirao u sutrašnje finale, drugi u njegovoj grupi bio je Grk, Gkolomeev (21.89). U drugoj polufinalnoj grupi, prvi je bio Proud Benjamin (21.84), osam stotinki ispred Ukrajinca Govorova.

50 leđno, žene – Finale

Domaća takmičarka Halsall Francesca sjajnim startom I podvodnim probila se na prvo mesto ove trke I na kraju I osvojila zlato sa rezultatom 27.57, što je i novi rekord šampionata. Druga do cilja, dosla je Mie Nielsen (27.77), dok je treća bila još jedna Britanska plivačica Davies Georgia(27.87).

200 leđno, muškarci – Finale

Od samog starta Poljak, Kawecki poveo je trku i na kraju trijumfovao veoma ubedljivo sa vremenom 1:55.98. Do srebrne medalje doplivao je Toumarkin Yakov (1:56.97) iz Izraela, dok je treći bio Litvanac Rapsys Danas (1:57.22).

200 delfin, žene – Polufinale

Finale ove trke, proći će bez jedne od favoritkinja Mireie Belmonte, koja nije imala snage da posle finala na 1500 slobodno izbori još jedno. Kao prva u sutrašnje finale pomalo neočekivano plasirala se Italijanka Polieri Alesia (2:07.49). U finale ove discipline plasirala se i Klinar Anja sjajna plivačica Slovenije sa 2:09.14.

50 prsno, muškarci – Finale

Favorit ove discipine Adam Peaty ubedljivo je doplivao do zlata kao jedini plivač sa vremenom ispod 27 sekundi, tačnije sa vremenom 26.66.Veliko iznenađenje ove trke je mladi plivač iz Slovenije, Peter John Stevens koji je osvojio srebrnu medalju sa 27.09, dok je treće mesto zauzeo još jedan Britanac, Ross Murdoch. Plivač srpskog tima, Čaba Silađi trku je završio na 7. mestu sa vremenom 27.72. Jedno mesto ispred njega našao se Damir Dugonjić iz Slovenije sa 27.56.

50 slobodno, žene – Polufinale

Sutrašnje finale ove discipline definitivno će biti neizvesno, jer su se sve favoritkinje plasirale dalje predvođene Britanskom plivačicom Halsall Francescom (24.21 ). Najstarija takmičarka na prvenstvu Therese Alshamar takođe se plasirala u finale kao peta sa 25.05.

4×200 slobodno, muškarci – Finale

Fantastičnim plivanjem Sebastiaana Verschurena (1:45.47) u poslednjoj izmeni, štafeta Holandije osvojila je zlato sa 7:07.82. Druga je bila štafeta Belgije sa 7:08.28, gde je najbrži bio Pieter Timmers sa 1:45.99. Na trećem mestu završila Italijanska štafeta (1:45.99) samo stotinku ispred reprezentacije Poljske. Za bronzu Italije, najzaslužniji je sjajni Italijan Gabriele Detti, koji je otplivao 1:45.39 u poslednjoj izmeni.

50 prsno, žene – Swim-off

Ivaneeva Natalia (30.95) u borbi za finale sa Italijankom, Carraro Martina-om(31.00), uspela je da izađe kao pobednica i kvalifikuje se u finale.

Korisni linkovi:

Rezultati

Live stream

Mina Mastilović

Mina Mastilović, rođena u Beogradu 1991. godine. Član PK 11.april od 2004. godine kada je počela da se bavi plivanjem. Nekoliko godina trenirala je u Banja Luci kod trenera Gorana Grahovca a zatim i u PK 'Spartak-Prozivka' iz Subotice. Osvajačica više medalja na plivačkim prvenstvima Srbije, pobednica i rekorderka nekoliko maratona u Srbiji i Crnoj Gori. Do sada najveći plivački uspesi učešće na Fina Open-water Svetskom kupu (19km) Jarak-Šabac 2013. godine, FINA Svetskom kupu u Budimpešti 2018. kao i zlatne medalje na državnom prvenstvu Srbije u apsolutnoj konkurenciji. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu dok je diplomu za Operativnog trenera plivanja stekla na Visokoj strukovnoj školi u Subotici.