0

Hrvatski plivači na Svjetskom kupu ostvarili zapažene rezultate

Hrvatska plivačka reprezentacija od 5. do 10. listopada sudjelovala je na jednom od serije Svjetskih kupova održanog u Budimpešti, Mađarska.
Hrvatska je na ovogodišnjem Svjetskom kupu imala 11 predstavnika: Bornu Kišasondija, Lovru Serdarevića, Jeru Hribara, Marija Šurkovića, Karla Perčinića, Klaru Bošnjak, Anu Blažević, Leu Gerard, Niku Špehar, Janu Pavalić i Meri Mataju te trenere Klaru Šiljeg, Ivicu Đonija Androić i Lovrenca Franičevića.

Troje plivača ostvarilo je zapaženi rezultat.
Plivačica Meri Mataja ostvarila je apsolutni rekord Hrvatske i osvojila je peto mjesto u finalnoj utrci discipline 50 metara prsno s rezultatom 31.13. Mataja je u kvalifikacijama dionicu isplivala za 31,50. U finalnoj utrci Meri je bila 37 stotinki brža, ali to nije bilo dovoljno za broncu koju je osvojila, četiri stotinke brža, Amerikanka Emma Weber.
Plivačica s Kantride natjecala se i u disciplinama 100 m prsno gdje je u ukupnom poretku bila 14. s vremenom 1:09.44 i disciplini 100 m mješovito. Na 100 m mješovito s vremenom 1:05.12 zauzela je 24. mjesto.

Za finale discipline 200 m prsno izborila se Ana Blažević koje je u kvalifikacijama isplivala rezultat 2:24,51 i tako postavila novi mlađeseniorski rekord Hrvatske. U finalnoj utrci Ana je završila na šestom mjestu s rezultatom 2:25,16. Osim u disciplini 200 m prsno, Blažević je sudjelovala i u disciplinama 100 m prsno i osvojila 12mjesto s vremenom 1:08.56 te u disciplini 200 m mješovito 25. mjesto s vremenom 2:22,99.

Jana Pavalić isplivala je apsolutni rekord Hrvatske u disciplini 50 m leptir s vremenom 26,34. S apsolutnim rekordom osvojila je 9. mjesto. Pavalić je u Budimpešti plivala i u disciplinama 50 i 100 m slobodno. Disciplinu dugu 50 m otplivala je za 25,18 i osvojila 12. mjesto, dok je disciplinu od 100 m isplivala za 56,26 i osvojila 22. mjesto.

Lea Gerard u disciplini 100 m slobodno osvjila je 26. mjesto s vremenom 56,82. U disciplini 50 m leptir Lea je bila šesnaesta s vremenom 27.42. Klara Bošnjak je u disciplini 800 m slobodno osvojila 11. mjesto s vremenom 8:48.72. te na 400m slobodno 23. mjesto u vremenu 4:22,49. Nika Špehar u disciplini 100m leđno osvojila je 21. mjesto s vremenom 1:04,19 te 17. mjesto s vremenom 2:17,45 u disciplini 200 m leđno.

Jere Hribar u disciplini 50 m slobodno osvojio je 23. mjesto s vremenom 22,52, dok je u disciplini 100 m slobodno s vremenom 50,00 osvojio 30. mjesto. Hribar je u disciplini 100 m mješovito u ukupnom poretku bio 24. s vremenom 59,92, a u disciplini 50 m leptir sa 25,24 sekunde osvojio je 31. mjesto.

Lovro Serdarević s rezultatom 23,21 u disciplini 50 m slobodno osvojio je 34. mjesto. Za tri mjesta bio je bolji u disciplini 100 m slobodno s vremenom 50,58 . U disciplini 50 m leđno bio je na 20. sa rezultatom 26,23. Serdarević je osvojio i 18. mjesto u disciplini 100 m leđno s vremenom 56,04.

Borna Kišasondi je u disciplini 50 m slobodno osvojio je 40. mjesto s vremenom 23,72. U disciplini 50 m leđno s vremenom 26,73 osvojio je 25. mjesto. Kišasondi je u disciplini 50 m leptir s vremenom 24,96 zauzeo 34.mjesto, a u disciplini 100 m leptir bio je 24. s vremenom 55,17. U disciplini 100 m leđno bio je 30. s vremenom 59,16.

Karlo Perčinić se u disciplini 100 m slobodno plasirao na 42. mjesto s rezultatom 51,20, dok je na 200 m slobodno bio 27. s vremenom 1:50,04.

Mario Šurković u disciplini 100 m slobodno s vremenom 51,23 isplivao je 43.vrijeme, a 200 m slobodno otplivao je za 1:53,01 i zauzeo 41. mjesto. Mario je nastupio i u disciplinama 100m mješovito i s vremenom 56,62 zauzeao 13. mjesto i u disciplini 200m mješovito u vremenu 2:06,61 i osvojio 25. mjesto.

Treneri i članovi hrvatske plivačke reprezentacije zadovoljni su postignutim uspjehom naših plivača.

„Imajući u vidu da je plivačka sezona tek počela zadovoljni smo rezultatima naših reprezentativaca postignutim na Svjetskom kupu u Budimpešti od kud se vraćamo sa dvije finalne utrke, dva apsolutna rekorda Hrvatske i jednim mlađeseniorski rekordom Hrvatske. Ovo je tek prvo natjecanje na početku nove plivačke sezone. Natjecanja u seriji Svjetskog kupa su natjecanja s jakom svjetskom konkurencijom i za naše plivače su odlična zbog stjecanja iskustva na velikim međunarodnim natjecanjima. Ovo natjecanje svakako je nagovještaj da hrvatsko plivanje ima potencijala i da nas čeka zanimljiva plivačka sezona.“

naglasio je izbornik hrvatske plivačke reprezentacije Domagoj Zajec.

Pred hrvatskim plivačima već se nalaze nove pripreme i natjecanja u Hrvatskoj i inozemstvu.

Mina Mastilović

Mina Mastilović, rođena u Beogradu 1991. godine. Član PK 11.april od 2004. godine kada je počela da se bavi plivanjem. Nekoliko godina trenirala je u Banja Luci kod trenera Gorana Grahovca a zatim i u PK 'Spartak-Prozivka' iz Subotice. Osvajačica više medalja na plivačkim prvenstvima Srbije, pobednica i rekorderka nekoliko maratona u Srbiji i Crnoj Gori. Do sada najveći plivački uspesi učešće na Fina Open-water Svetskom kupu (19km) Jarak-Šabac 2013. godine, FINA Svetskom kupu u Budimpešti 2018. kao i zlatne medalje na državnom prvenstvu Srbije u apsolutnoj konkurenciji. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu dok je diplomu za Operativnog trenera plivanja stekla na Visokoj strukovnoj školi u Subotici.