0

Ko je najviše impresionirao u Budimpešti?

Završeno je Svetsko prvenstvo u Budimpešti. Neki od velikih plivača su postigli još sjajnih rezultata, a ovo prvenstvo je iznelo i neke nove plivačke zvezde na scenu. Neke od plivačkih legendi su pokazale da godine ne mogu mnogo da utiču na njihove veštine. SwimOn tim je napravio listu od 8 takmičara, koji su po našem mišljenju imali najimpresivnije nastupe u Budimpešti. Na našoj stranici nađite anketu, gde ćete tokom avgusta moći da glasate, koji od ovih plivača je ostavio najveći uspeh po vama. Ukoliko imate vašu listu ili bi izdvojili nekog drugog plivača, pišite u komentarima ovog posta.

Pa da krenemo…

Lilly King – SAD

  • Broj medalja: 3 zlatne medalje
  • Broj svetskih rekorda: 3
  • Broj nacionalnih rekorda: 3

Lilly King je donekle bilo nepoznato ime u plivačkom svetu do prošle godine. Iako je već obarala NCAA rekorde i osvajala titule za svoj univerzitet Indiana, nije nastupila na nekom većem takmičenju pre Rija. Pobedom na Olimpijskim igrama, svima je bilo jasno o kakvaoj se plivačici radi. Nakon Igara nije imala lepo mišljenje o nastupu Yulie Efimove na Olimpijskim igrama, nakon što je Ruskinja pala na doping testu. Rivalstvo između dve plivačice pokazalo se u Budimpešti, gde su imale međusobne duele u sve tri deonice prsnim stilom. Lilly King bila je brža od Efimove na 100 i na 50 prsno, gde je postavila svetske rekorde sa 29.40, odnosno 1:04.13. Na 200 prsno je zauzela 4. mesto sa 2:22.11, a zlato je osvojila i u disciplini 4×100 mešovito, gde sa Američkom štafetom oborila svetski rekord.

 

Adam Peaty – Velika Britanija

  • Broj medalja: 2 zlatne medalje, 1 srebrna medalja
  • Broj svetskih rekorda: 1
  • Broj nacionalnih rekorda: 2

Nakon Olimpijskih igara u Riju i rezultatima koji ga svrstavaju u posebnu kategoriju, nije bilo sumnje da će pobediti u obe sprinterske discipline, samo je pitanje bilo kojim rezultatom. Nakon discipline 100 metara prsno i pobede sa rezultatom 57.47, kojim je oborio rekord šampionata, svima je bilo jasno da je u odličnoj formi. Međutim za ono što je uradio na 50 metara, mnogi stručnjaci bi pre par godina rekli da je nemoguće učiniti. Prvi svetski rekord oborio je u kvalifikacijama sa 26.10, i tada je svima bilo jasno da se sprema nešto specijalno u popodnevnim trkama. U polufinalu je probio do skoro nezamislivu barijeru. Sa 25.95 postao je prvi čovek koji je ovu deonicu otplivao ispod 26 sekundi. Srebro je osvojio u dsiciplini 4×100 mešovito, gde je otplivao neverovatan prolaz 56.91, prsnom tehnikom.

 

Caleb Dressel – SAD

  • Broj medalja: 7 zlatnih medalja
  • Broj svetskih rekorda: 0
  • Broj nacionalnih rekorda: 3

Iako mu je prvo svetsko prvenstvo, Caleb Dressel nije imao problema da postane zvezda ovog takmičenja. Nakon “neuspeha“ na 50 delfin , gde je oborio nacionalni rekord (22.76), ipak nije uspeo u finalu da dođe do medalje. Ubrzo je tu situaciju ostavio iza sebe i pobedom na 100 slobodno sa novim nacionalni rekordom 47.17, pokazao da nije samo neverovatan plivač kratkih bazena. Ono što je verovatno prelomilo žiri FINA da mu na kraju takmičenja dodeli trofej za najboljeg plivača takmičenja, je pobeda u disciplinama 50 slobodno i 100 delfin. Ova kombinacija disciplina je jako nezahvalna zbog teškog programa koji plivač mora da ispuni, kako bi pre svega stigao u borbu za medalje. U kvalifikacijama i polufinalima ove dve discipline odvaja samo jedna trka, a u finalu dve. Dressel se nije suzdržavao od kvalifikacija do finala, gde je od 6 trka 5 puta imao 1. vreme. Na kraju do najboljih rezutalta dolazi u finalima, gde sa 49.86, postaje drugi najbrži čovek svih vremena, a sa 21.15 obara rekord Amerike. Pored ovih individalnih nastupa, Dressel je osvojio i 4 medalje u štafetama 4×100 slobodno, 4×100 mešovito, 4×100 slobodno-miks, 4×100 mešovito-miks.

 

Sarah Sjostrom – Švedska

  • Broj medalja: 3 zlatne medalje, 1 srebrna medalja
  • Broj svetskih rekorda: 2
  • Broj nacionalnih rekorda: 2

Šveđanka je cele sezone konstantna i tokom mitinga na kojima je plivala u junu i julu, bila je na granici da obori svetski rekorda na 100 i 50 slobodno. Neki plivački stručnjaci su se pitali da li će uspeti da ostane u formi tako dug vremenski period, a Sara im je dala odgovor u Budimpešti. Prvog dana prvenstva, kao prva u štafeti 4×100 slobodno oborila je svetski rekord na 100 slobodno i sa 51.71 postala prva žena brža od 52 sekunde. Kasnije u ovoj disciplini nije uspela da dođe do zlata, jer je poražena od olimpijske šampionke Simone Manuel, koja je bila za pola sekunde iza rekorda koji je Sara postavila. Rutinske pobede je ostvarila na 50 i 100 delfin je gde je već vlasnica svetskih rekorda i sa 55.53, odnosno 24.60, postavila druge rezultate svih vremena. Svetski rekord star 8 godina, u discplini 50 metara, sa kojim je Sara “flertovala“ cele sezone, konačno je oboren. Sa 23.67, postala je najbrža žena u vodi svih vremena.

Kristof Milak – Mađarska

  • Broj medalja: 1 srebrna medalja
  • Broj svetskih rekorda: 0
  • Broj nacionalnih rekorda: 1

Iako je plivao samo jednu individualnu disciplinu, Milak Kristof je uspeo da dospe na ovu listu, zbog neverovatnog rezultata koji je postigao, uprkos njegovima godinama. Iako je tek napunio 17, Kristof Milak je na ovom prvenstvu uspeo da pobedi plivače kao što su olimpijski prvak Joseph Schooling, Cseh Laszlo, Chad Le Clos, Guy James. Sa 50.62, koje je otplivao u finalu, osvojio je srebro, oborio juniorski svetski rekord, kao i nacionalni rekord koji je držao legendarni Cseh Laszlo. Poređenja radi, sa ovim rezultatom bi uzeo srebro u Riju, a brži je nego što je Michael Phelps (51.88) bio u njegovim godina za preko jedan sekund. Milak se već dokazao na Evropskom juniorskom prvenstvu, gde je pobedio na 200 delfin sa novim svetski juniorskim rekordom, koji iznosi 1:53.79. Sa tim rezultatom bio bi 3. u Budimpešti.

Federica Pellegrini – Italija

  • Broj medalja: 1 zlatna medalja
  • Broj svetskih rekorda: 0
  • Broj nacionalnih rekorda: 0

Na ovoj listi Pellegrini se našla zbog trenutne konkurencije u vidu Katie Ledecky i statusa koji je imala do okršaja sa Italijankom. Pellegrini je vlasnica svetskog rekorda, zlata sa Olimpijskih igara u Pekingu i smatra se za plivačicu koja je obeležila ovu disciplinu proteklih godina. Nakon zlatnog perioda, kada je osvajala samo zlata od 2008 do 2011, usledila je dominacija američkih plivačica. Prvo Missy Franklin, a zatim Katie Ledecky, koja je na ovo takmičenja došla kao plivačica koju niko ne može da pobedi u disciplinama od 200 do 1500 slobodno. Za Ledecky je sve išlo po planu, dok nije došlo finale discipline 200 slobodno. Pellegrini je iskustvom uspela da pobedi Ledecky i osvoji svoje treće zlato u ovoj disciplini na svetskim prvenstvima sa 1:54.73. Nakon ove discipline, Federica je izjavila za medija da se povlači iz ove discipline i da neće više nastupati na 200 slobodno na velikim takmičenjima.

Gabriele Detti – Italija

  • Broj medalja: 1 zlatna medalja, 1 bronzana medalja
  • Broj svetskih rekorda: 0
  • Broj nacionalnih rekorda: 1

Gabriele Detti je jedan od najboljih italijanskih plivača svih vremena, ali ipak je u senci olimpijskog šampiona i glavne zveza italijanskog plivanja, Paltrinieri Gregoria. Nakon ovog takmičenja se može reći da je ta senka malo manja, jer je u međusobnom duelu sa Paltrinerijem na 800 slobodno, uspeo da izađe kao pobednik, osvoji zlato i obori evropski rekord sa 7:40.77. Detti je došao i do bronze na 400 slobodno sa 3:43.93, gde su plivala tri olimpijska prvaka sa protekle tri olimpijade (Sun Yang, Mack Horton, Park Tae Hwan).

Lacourt Camille – Francuska

  • Broj medalja: 1 zlatna medalja
  • Broj svetskih rekorda: 0
  • Broj nacionalnih rekorda: 0

Camille Lacourt se upisao u istoriju kao prvi plivač koji je uspeo da pobedi u disciplini 50 leđno, tri puta zaredom na svetskim prvenstvima. Interesantnao je da Lacourt nije uspeo da popravi lični i nacionalni rekord u ovoj discplini, još od 2010 koji je postigao na Evropskom prvenstvu u Budimpešti koji iznosi 24.07. Pobede je ostvario u Barseloni 2013 (24.42), Kazanju 2015 (24.23) i sada u Budimpešti (24.35). Pre ovog takmičenja, Lacourt je izjavio da se povlači iz plivanja bez obzira koji će biti ishod nastupa u Budimpešti.

 

Fotografija:AP Photo/Michael Sohn

Radovan Siljevski

Radovan Siljevski rođen je 17.07.1986. u Beogradu. Sa 14 godina krenuo je sa plivanjem u plivačkom klubu “Partizan”. Kada je krenuo da trenira, izgledi nisu bili najsjajniji da bi mogao da uradi nešto na plivačkoj sceni. Posle par godina, počinje da trenira sa prvim timom pod trenerom Matije Koprivicom, i osvaja zlatnu medalju na juniorskoj Balkanijadi. Već sledeće godine izborio je mesto u nacionalnom timu tada Srbije i Crne Gore, a 2007. kvalifikovao se za Olimpijske igre u Pekingu. Nakon Pekinga beleži finala Evropskog prvenstva, Mediteranskih igara i Univerzijade...

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *