0

“Ledena kupka“ za ubrzanje oporavka…da ili ne?

Pre čitanja ovog teksta, trebate znati da ovaj način oporavka nije za svakog i ne želimo da ga namećemo. Ovaj način oporavka nije preporučljiv deci i osobama ispod 18 godina, već iskusnijim sportistima!

Pričali smo kako da se ubrza oporavak ishranom i uz pomoć foam roller-a. Još jedan način na koji sportsiti mogu da utiču na oporavak je takozavi ‘’ice bath’’ u bukvalnom prevedu na srpski, ‘’ledena kupka’’ , termin koji ćemo koristiti u nastavku teksta. Ovaj vid terapije se naziva krio terapija ili terapija hladnom vodom. ‘’Ledena kupka’’ nakon teškog treninga može da smanji mišićni zamor, ubrza eliminisanje laktata iz organizma, (laktati su kiseline koje se akumuliraju u krvi nakon anaerobnih treninga). Pored ovih konstatacija istraživanja ipak pokazuju mešovito mišljenje vezano za ovaj način terapije, pa možda neće svakom prijati.

Kako napraviti ledenu kupku? 

Temperatura vode je uglavnom između 12-15 celzijusovih stepeni. Ono što će učiniti ovo iskustvo malo prijatnijim su čarape ili neoprinske nazuvice koje koriste ronioci. Ukoliko sportista ulaze u vodu samo do donjih ekstremiteteta, preporučljiv je ostanak do 12 minuta u vodi. Ako se ulazi do vrata ( samo glava I šake su van vode), 8 minuta je dovoljno. Jako je bitno da se ne pretera u dužini ostanka u kadi, npr. 20 minuta je previše. Glava I šake bi trebalo uvek da budu van vode. Ukoliko ste nazebli ili osećate da ćete se možda razboleti, nemojte koristi kadu, jer vam može još narušiti stanje imunog sistema. Ukoliko nemate generator I gumenu kadu, možete imporvizovati sa ledom i hladnom vodom u kadi kod kuće.

 

Fiziologija iza ledene kupke

Ideja iza korišćennja ‘’ledene kupke’’ za oporavak, vezana je za vazokonstrikciju. Kada telo dođe u kontakt sa hladnom vodom, krvni sudovi u ekstremitetima šalju krv ka srcu, i unutrašnjim orgaima, da bi održali toplotu. Nakon izlaska iz kade krvotok se ubrzava I krv se vraća u ekstremitete, kako bi ih zagrejalo. Ova krv koja se vratila u noge I ruke je obogaćena kiseonikom, nutrijentima I što je najbitnije bez ili sa minimalnom količinom laktata u krvi. Ovo je situacija koja se odvija u organizmu, kada se koristi ‘’ledena kupka’’. Takođe se ovaj tretman može koristiti da bi se upala mišića brže otklonila. Ipak, istraživanja na ovu temu su dosta ograničena.

 

Zaključak

Dosta vrhunskih plivača I sportista koristi ovu metodu da bi se opravilo za sledeći trening, ili za sledeći dan takmičenja. Iskustvo nije baš prijatno ,ali je krajnji rezultat bitan. Treba imati u vidu da ovo nije zamena za isplivavanje nakon teškog treninga, već dodatni način opravka. Ovo može biti sjajan način da unapredite svoj trenažni plan I da se bolje oporavite I plivate bolje rezultate. Svakako se ne može garantovati napredak, ali svaka osoba I svaki sportista je drugačiji, pa je najbolje da sami probate da bi znali kakav efekat ima na vas. Uživajte!

 

Tekst preuzet sa: http://blog.bridgeathletic.com
Fotogragija iz naslova preuzeta sa: coldshowers.co

 


Radovan Siljevski

Radovan Siljevski rođen je 17.07.1986. u Beogradu. Sa 14 godina krenuo je sa plivanjem u plivačkom klubu “Partizan”. Kada je krenuo da trenira, izgledi nisu bili najsjajniji da bi mogao da uradi nešto na plivačkoj sceni. Posle par godina, počinje da trenira sa prvim timom pod trenerom Matije Koprivicom, i osvaja zlatnu medalju na juniorskoj Balkanijadi. Već sledeće godine izborio je mesto u nacionalnom timu tada Srbije i Crne Gore, a 2007. kvalifikovao se za Olimpijske igre u Pekingu. Nakon Pekinga beleži finala Evropskog prvenstva, Mediteranskih igara i Univerzijade...

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *