1

Ne treba da poredite sebe sa drugim plivačima, evo zašto

Koliko ste puta uhvatili sebe da pomislite

Voleo bih da sam talentovan kao on“

Zašto nisam brza kao ona“ ili

„Da mi je njegova građa bio bih najbolji“ ?!

Sigurno mnogo. Potpuno je prirodno uporedjivati sebe sa plivačima koji su brži od vas, i istovremeno biti potajno zahvalan što ste brži od onog sledećeg.
Međutim, preterano razmišljanje o uspesima ili manama konkurenata sprečava vas da se koncentrišete na pravu osobu. Onu na čiji rezultat jedino mozete da utičete i čiji je rezultat jedino važan. Vas lično.

Mi vam predstavljamo 5 razloga zbog kojih možete odmah da prestanete da uporedjujete sebe sa svojim protivnicima:

1. Ne razvijamo se svi istom brzinom. 

Znamo koliko teško i frustrirajuće može da bude kada gledate nekoga ko trenira manje od vas kako vas pobeđuje samo zahvaljujući rastu. Ovakve situacije su česte posebno u pubertetskom periodu. Svi mi znamo te plivače koji sa već 14 godina imaju razvijeno telo poput odraslih muškaraca, ili devojčice koje su sa 12 već više od svojih majki. Ali zapamtite, iako su oni sada jači i brži od vas to ne znači da će tako biti i sledeće godine.

2. Nikad ne vidimo borbe svojih konkurenata. 

Kada gledamo nastupe drugih plivača sve što vidimo je njihov rezultat, besprekorna tehnika ili sjajno obrađena trka. Ono što ne vidimo su iste borbe a treninzima koje i sami imamo, usponi i padovi, gubici samopouzdanja. Svaki od tih plivača ima ima i stres u privatnom životu, obaveze u školi ili dramu u ljubavnom životu. Gledajte na njih kao na još jednog plivača koji traži svoj put ka pobedničkom postolju.

3. Uvek poredimo svoje slabosti sa jačim stranama protivnika. 

Zvuči besmisleno ali skloni smo tome da svoje slabe tačke upoređujemo sa najvećim prednostima drugih plivača. Svako od nas je različit, neko ima savršenu tehniku, onaj drugi je snažan, urođeno brz ili lagan. Tamo negde uvek će biti neko talentovaniji ili neko sa boljim fizičkim predispozicijama ali na celom svetu postojiš samo jedan TI. Zato uvek treba da daš svoj maksimum i budeš najbolji što možeš.

4. Očekujemo da uspeh za svakoga izgleda isto. 

Za ljude je prirodno da idu stazom manjeg otpora. Skretanje sa puta kako bi se istražili novi i drugačiji načini može oduzeti previše vremena i energije. Zato nije sramota gledati šta su radili drugi i učiti na njihovim greškama. Međutim, velika je greška očekivati isti uspeh (rezultat) sa potpuno istim radom. Svako od nas je jedinstven i poseban, pa se tako i svačiji put i uspeh razlikuju. Učite od najboljih i dozvolite da vas inspirišu i motivišu ali nemojte ih kopirati! Budite svoji.

5. Upoređivanje pobeda je površno. 

Kako možete definisati ciljeve ako je ideal nečiji tuđi uspeh?! Kako možete meriti sopstveni uspeh ukoliko ćete ga uvek vezivati za rezultate nekoga drugog?! Svako želi da bude upamćen kao glavni lik u svojoj priči, ne pomoćni u nečijoj tuđoj. Chad LeClos sigurno želi da piše svoju istoriju, ne da bude deo Phelpsove.

Oslobodite se veza koje drže vaš uspeh zavisan od tuđeg neuspeha. Plivajte svoje trke i postavite svoje ciljeve. Protivnici su tu da vas motivišu, da izvuku iz vas više nego što ste mislili da možete da pružite.


Izvor teksta: swim-swam.com

Mina Mastilović

Mina Mastilović, rođena u Beogradu 1991. godine. Član PK 11.april od 2004. godine kada je počela da se bavi plivanjem. Nekoliko godina trenirala je u Banja Luci kod trenera Gorana Grahovca a zatim i u PK 'Spartak-Prozivka' iz Subotice. Osvajačica više medalja na plivačkim prvenstvima Srbije, pobednica i rekorderka nekoliko maratona u Srbiji i Crnoj Gori. Do sada najveći plivački uspesi učešće na Fina Open-water Svetskom kupu (19km) Jarak-Šabac 2013. godine, FINA Svetskom kupu u Budimpešti 2018. kao i zlatne medalje na državnom prvenstvu Srbije u apsolutnoj konkurenciji. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu dok je diplomu za Operativnog trenera plivanja stekla na Visokoj strukovnoj školi u Subotici.

1 komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *