Olimpijske igre 1. dan kvalifikacije: Svetski rekord za Adam Peaty -a

• 4×100 Slobodno – Žene

400 Mešovito – Muškarci

Svetski rekord: Michael Phelps – 4:03.84

Olimpijski rekord: Michael Phelps – 4:03.84

Kao prvi u finale ove discipline plasirao se Amerikanac Chase Kalisz a kao drugi Daiya Seto iz Japana koji je plivao u istoj kvalifikacionoj trci i završio samo par stotih delova sekunde iza Amerikanca. Kao treći u finale se plasirao još jedan Japanac Kosuke Hagino koji u svojoj grupi nije imao veliku konkurenciju. Finalisti ove discipline:

Olimpijski rekord: Dana Vollmer – 55.98

Odlične rezultate mogli smo da vidimo već u kvalifikacijama ove discipline što obećava sjajno polufinale ali i finale. Svetska rekorderka Sarah Sjoestroem kao prva je prošla u polufinale ali su je u par stotinki pratile već iskusna Amerikanka Dana Vollmer i neverovatna šesnaestogodišnjakinja Penny Oleksiak iz Kanade. Plasman u polufinale ostvarile su:

16. BRA  MARCAL Daiene 58.15

U ovoj disciplini nastuplia je i plivačica Bosne i Hercegovine Amina Kajtaz i sa nešto slabijim vremenom od ličnog rekorda 1:01.67 zauzela 36. mesto.

400 Slobodno – Muškarci

Svetski rekord: Paul Biedermann – 3:40.07

Olimpijski rekord: Sun Yang – 3:40.14

Vrlo izjednačene trke mogli smo da vidimo u ovoj disciplini. Tri plivača iz poslednje kvalifikacione grupe plasirala su se u finale kao najbolji. Olimpijski rekorder Sun Yang prosao je u finale kao 4. Srpski reprezentativac Velimir Stjepanović zauzeo je 14. mesto sa vremenom 3:46.78 i time završio takmičenje u ovoj disciplini. Finalisti trke 400m slobodno:

Olimpijski rekord: Ye Shiwen – 4:28.43

Sjajnu trku u poslednjoj kvalifikacionoj grupi priredila je Mađarica Katinka Hosszu završivši sa vremenom novog Evropskog rekorda i samo 10 stotinki slabijim od svetskog rekorda koji drži Kineskinja Ye Shiwen. Kineskinja ovog puta nije plivala na svom nivou i na kraju završila tek na 27. mestu. U ovoj disciplini nastupile su i reprezentativke Srbije Anja Crevar i Hrvatske Matea Samardžić. Šesnaestogodišnja Anja plivala je 2 sekunde slabije od ličnog i državnog rekorda što joj je donelo 20. mesto dok je Matea, koja ima bronzu sa EP u Londonu na 200m leđno završila na 17. poziciji. U finalu ove discipline gledaćemo:

Olimpijski rekord: Cameron van der Burgh – 58.46

Neverovatni Adam Peaty postavio je novi svetski rekord u vremenu 57.55! Peaty je najbližeg konkurenta ostavio za više od 1.5 sekundi. Reprezentativac Slovenije Damir Dugonjić (1:00.41) kvalifikacije je završio na 21. mestu dok je Srpski predstvanik Čaba Silađi (1:00.76) takmičenje završio kao 26.

Olimpijski rekord: Australija – 3:33.15

Plivačice Australije popravile su Olimpijski rekord i kao prve, u sjajnoj konkurenciji, se plasirale dalje. Štafete koje će plivati u finalu su:

Mina Mastilović

Mina Mastilović, rođena u Beogradu 1991. godine. Član PK 11.april od 2004. godine kada je počela da se bavi plivanjem. Nekoliko godina trenirala je u Banja Luci kod trenera Gorana Grahovca a zatim i u PK 'Spartak-Prozivka' iz Subotice. Osvajačica više medalja na plivačkim prvenstvima Srbije, pobednica i rekorderka nekoliko maratona u Srbiji i Crnoj Gori. Do sada najveći plivački uspesi učešće na Fina Open-water Svetskom kupu (19km) Jarak-Šabac 2013. godine, FINA Svetskom kupu u Budimpešti 2018. kao i zlatne medalje na državnom prvenstvu Srbije u apsolutnoj konkurenciji. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu dok je diplomu za Operativnog trenera plivanja stekla na Visokoj strukovnoj školi u Subotici.