Olimpijske igre 3. dan: Olimpijski rekordi za Lilly King i Marphy Ryana

• 200 Mešovito – Žene / Polufinale

200 Slobodno – Žene / Polufinale

Svetski rekord: Federica Pellegrini – 1:52.98

Olimpijski rekord: Allison Schmitt – 1:53.61

U prvom, nešto slabijem polufinalu pobedila je Kineskinja Shen Duo dok je u drugom polufinalu prva bila Sarah Sjostrom u stopu praćena Katie Ledecky, njih dve plivale su čak 2 sekunde brže od Kineskinje. U finale su se plasirale:

Olimpijski rekord: Micheal Phelps – 1:42.96

Sa skoro sekundom prednosti ispred protivnika Kinez Sun Yang je došao do zlata u ovoj disciplini (1:44.65). Borba za drugu i treću poziciju bila je mnogo neizvesnija, na kraju sa 3 stotinke prednosti srebro je osvojio Chad LeClos (1:45.20) dok je Dwyer Conoru pripala bronza (1:45.23).

Snimak trke pogledajte OVDE

100 Leđno – Žene – Finale

Svetski rekord: Gemma Spofforth – 58.12

Olimpijski rekord: Emily Seebohm – 58.23

Nova trka i još jedno zlato za Katinku Hosszu sa vremenom 58.45. Ali ovoga puta čak 4 devojke na podijumu. Srebro je osvojila Baker Kathleen (58.75) dok su bronzanu medalju osvojile Masse Kylie i Fe Yuanhui (58.76).

SNIMAK TRKE

100 Leđno – muškarci – Finale

Svetski rekord: Aaron Peirsol – 51.94

Olimpijski rekord: Matt Grevers – 52.16

Murphy Ryan postavio je novi Olimpijski rekord 51.97 i došao do svoje prve zlatne medalje. Srebro je osvojio Xu Jiayu 52.31 a bronzu Plummer David 52.40.

Snimak ove trke pogledajte OVDE

100 Prsno – Žene / Finale

Svetski rekord: Rūta Meilutytė – 1:04.35

Olimpijski rekord: Leisel Jones – 1:05.17

Verovatno najiščekivanija trka večeri i borba između Amerikanke Lilly King i Ruskinje Yulie Efimove. Efimova je kao i obično krenula nešto slabije od protivnica ali ovoga puta nije uspela da prestigne mladu Amerikanku. Lilly je osvojila zlato sa vremenom novog Olimpijskog rekorda 1:04.93, Yulia srebro (1:05.50) a bronzanu medalju Meili Chaterine (1:05.69). Svetska rekorderka Ruta Meilutyte zavrčila je tek na 7. mestu.

200 Delfin – Muškarci / Polufinale

Svetski rekord: Michael Phelps -1:51.51

Olimpijski rekord: Michael Phelps – 1:52.03

Mađar Kenderesi Tamas nastavlja da predvodi plivače u ovoj disciplini. Pored njega u finalu ove discipline gledaćemo:

Olimpijski rekord: Katinka Hosszú – 2:07.45

Katinka Hosszu izborila je plasman u još jedno finale na ovim Olimpijskim igrama ovoga puta kao druga iza Britanke O’Connor Siobhan-Marie . U finalu plivaće:

Mina Mastilović

Mina Mastilović, rođena u Beogradu 1991. godine. Član PK 11.april od 2004. godine kada je počela da se bavi plivanjem. Nekoliko godina trenirala je u Banja Luci kod trenera Gorana Grahovca a zatim i u PK 'Spartak-Prozivka' iz Subotice. Osvajačica više medalja na plivačkim prvenstvima Srbije, pobednica i rekorderka nekoliko maratona u Srbiji i Crnoj Gori. Do sada najveći plivački uspesi učešće na Fina Open-water Svetskom kupu (19km) Jarak-Šabac 2013. godine, FINA Svetskom kupu u Budimpešti 2018. kao i zlatne medalje na državnom prvenstvu Srbije u apsolutnoj konkurenciji. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu dok je diplomu za Operativnog trenera plivanja stekla na Visokoj strukovnoj školi u Subotici.