3

Zašto bi plivači trebali da koriste bilateralno disanje tokom treninga

Većina plivača ima stranu na koju preferira da diše kada pliva slobodnim stilom. Ipak disanje na jednu stranu non-stop može dovesti do dosta problema tokom plivačke karijere.

Postajemo zavisni na tu jednu stranu i kad god odlučimo da uzmemo udah na drugu stranu, osećamo kako gubimo ritam i tajming sa zaveslajem.

Iako će svaki plivač na takmičenju disati na stranu na koju oseća da je najbolja za njega, što možemo primetiti i kod najboljih svetskih plivača koji dišu na drugi zavelsaj od discipline 100 slobodno, pa na više, evo par razloga zašto bi tokom treninga trebali da koristite bilateralno disanje (3,5 itd.):

 

1. Imaćete bolji ritam.

Ovo pre svega važi za plivanje dužih setova u velikom bazenu, gde ćete imati bolji ritam i tempo tokom plivanja tih dugih setova ukoliko ne dišete samo na jednu stranu.

Bilateralno disanje takođe može pomoći poboljšanju položaja tela i položaju visokog lakta pri zaveslaju.

 

2. Izjedančuje rotaciju tela, pri disanju.

Sigurno ste primetili da “pružate“ ruku više pri zaveslaju, kada dišete na dominantnu stranu. Kada uzimate udah, vaše telo se automatski rotira zajedno sa kičmom. Probajte da dišete na ne-dominantnu stranu, videćete da je teško da postignete istu rotaciju i domašaj ruke pri zaveslaju.

Bilateralno disanje, ne samo što će vam pomoći da imate bolji osećaj za vodu, već vam može pomoći da razvijete simetričan zaveslaj.

3. Umanjuje mišićni disbalans.

Dišemo na jednu stranu iz više razloga. Osećaj je mnogo bolji, komforniji, imamo bolji ritam, jednostavno disanje na ne-dominantnu stranu nam je čudno.

Ako okrećete glavu i rotirate telo na jednu stranu 10000 puta tokom svakog treninga, velika je verovatnoća da ćete stvoriti mišićni disbalans.

Ova situacija može dovesti do prekomernog korišćenja zglobova i mišića jedne strane tela i izazvati probleme i povrede.

 

4.Bilateralno disanje može biti strateška prednost na takmičenjima.

Kada vam je konkurent sa desne strane, a vi dišete na levu stranu, može biti vaš gubitak kada uradite okret i vidite da ste u velikom zaostatku.

Isprobajte sledeću put, kada se takmičite da dišete samo na stranu na kojoj se nalazi vaš konkurent. Ovo može biti sjajna vežba samo kontrole.

Ako trenirate sa bilateralnim disanjem, osećaćete se mnogo komfonije, kada uzmete udah na ne-dominantnu stranu.

 

5. Držaćete bolji pravac tokom plivanja.

Plivači koji se takmiče u bazenu, imaju benifit od crne linije koja im pomaže da drže pravac. ALi plivači koji plivaju na otvorenim vodama nemaju tu prednost. Umesto što će dizati glavu svakih 5 zaveslaja, bilateralno disanje može pomoći da se pliva “u liniji“.

Takođe može pomoći plivačima u otvorenim vodama da izbegnu da im talasi ne idu direkt u usta.

 

6. Umanjuje nekoliko tehničkih grešaka.

Bilateralno disanje nije lek koji leči sve, ali može pomoći da ruka ne prelazi uzdužnu liniju plivača, plivanje van balansa ili prekomernu rotaciju na jednu stranu.

 

7. Pomaže kontroli disanja.

Bilateralno disanje takođe učiu plivače da kontrolišu razmenu gasova. Iako većini plivača nije neki problem za da drže dah tri zaveslaja, ipak tokom plivanja dužih deonica, može im biti izazov i zahteva određenu samokontrolu.

Plivači treba da nauče da kontrolišu disanje, jer kada dođe do trenutka kada treba da daju maksimalni napor, poslednje što žele je da se bore za dah.

 

Postoji puno načina da iskombinujete raznovrsno disanje na treningu, disanje na 3,5,7. Takođe možete disati jednu dužinu bazena na jednu, zatim drugu dužinu bazenu na drugu stranu. Budite kreativni i učinite da vam na treningu bude zanimljivo.

 

Tekst preuzet sa: swimswam.com
Fotografija: Bob Stanton-USA TODAY Sports

Radovan Siljevski

Radovan Siljevski rođen je 17.07.1986. u Beogradu. Sa 14 godina krenuo je sa plivanjem u plivačkom klubu “Partizan”. Kada je krenuo da trenira, izgledi nisu bili najsjajniji da bi mogao da uradi nešto na plivačkoj sceni. Posle par godina, počinje da trenira sa prvim timom pod trenerom Matije Koprivicom, i osvaja zlatnu medalju na juniorskoj Balkanijadi. Već sledeće godine izborio je mesto u nacionalnom timu tada Srbije i Crne Gore, a 2007. kvalifikovao se za Olimpijske igre u Pekingu. Nakon Pekinga beleži finala Evropskog prvenstva, Mediteranskih igara i Univerzijade...

3 komentara

  1. A najbolji na 800 i 1500 (Paltrinieri) diše samo na desno, ima izrazito asimetričan stil (leva ruka čeka desnu, ali desna ide odmah dole) i gotovo da ne radi nogama. Kako to?

    1. Pozdrav Mare.
      U tekstu se navodi da je većina plivača na vrhunskom nivou diše na stranu koja mu najviše odgovoara, kada plivaju na takmičenjima.
      Na plivačkim treninzima je uobičajeno da plivači vežbaju različite načine disanja i hipoksiju. Paltrinieri je neverovatan plivač i njegov način plivanja se ne viđa često na svetskoj sceni. Svako ima svoje adute. Bivši svetski rekorder Grant Hacket je plivao isti rezultat sa besprekornom tehnikom , ali pre 16 godina. Paltrinieri je totalno drugačije konstitucije od Hacket-a, što mu verovatno dozvoljava da pliva na način koji pliva. Ono što ne znamo je kako i koliko trenira Paltrinieri da bi mogao da otpliva ove rezultate na način koji to radi. Ono što je sigurno je da je tehnika limitirajući faktor i da je treba dovesti do savršenstva…

  2. Hvala na odgovoru!
    Heket je plivao u odelu ( kao i svi rekordi u kraulu osim Sun Jangovog koji su iz doba odela) tako da to nije baš sasvim uporedivo. Paltrinijeri je niži i lakši od Heketa, ali ne znam kako to može da utiče na stil? Možda insistiranje na simetriji troši snagu?
    Nisam ni siguran da je moguće da neko trenira na jedan, a pliva na takmičenju na sasvim drugi način? Pre će biti da neka uobičajena pravila stila ne važe baš za sve i svakoga… Treba dosta individualnog rada.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *