0

Stjepanović : Potrebni su nam bolji uslovi na Košutnjaku

Evropski prvak na 400 i 200 slobodno Velimir Stjepanović, sprema sa za Svetsko prvenstvo, koje će se ove godine održati 21-28. jula. Pored individualnih disciplina Stjepanović se sprema i za nastup u štafeti 4×100 slobodno, kojoj je cilj da se kvalifikuje među prvih 12, što će joj obezbediti nastup u Tokiju. Nakon januarskih priprema na Košutnjaku, Velimir će nastaviti da se sprema u Pretoriji (Južna Afrika) gde je visinska razlika oko 1500 metara. Postavili smo Velimiru nekoliko pitanja vezanih za njegov pripremni proces.
SwimOn: Predstoje ti visinske pripreme u Africi. Da li možes da nam kažeš nešto više o tome kao i koliko ti znače pripreme na visini?
VS: Visinske pripreme forsiraju telo da radi mnogo više nego na maloj nadmorskoj visini, jer je vazduh „tanak“ i svaki dah daje manje kiseonika, što u organizmu sportiste proizvede više crvenih krvnih. Kada se vratimo sa visinskih priprema, u teoriji, zbog povećanog broja crvenih krvnih zrnaca moje telo i organizam će funkcionisati efikasnije. Inače sam samo 3-4 puta bio na visinskim pripremama, ali one služe kao osnovni deo treninga, a videćemo kako će se odraziti na mene, jer odmah nakon visinskih priprema, nastupam na Otvorenom prvenstvu Srbije 15-17. marta.
SwimOn: Nakon priprema, koje je prvo takmičenje gde ćeš proveriti formu?
VS: Slećemo 14. marta u Srbiju i već 15. počinje Otvoreno prvenstvo Srbije. Na prvenstvu ću skočiti par probnih trka, ali glavno takmičenje će biti 11. april GP, a nakon toga Stockholm OPEN, gde ću pokušati da otplivam norme za Olimpijske igre.
SwimOn: U januauru si sa reprezentacijom bio na bazičnim pripremama. Da li ti je lakše kada radiš sa grupom?
VS: Iskreno, ja sam se navikao da sam treniram, ali je uvek lepo da treniraš sa ljudima koji imaju slične ciljeve i da sparingujemo na treningu. U seniorskoj reprezentaciji se stvarno dobro slažemo i družimo, pa je uvek dobro da zajedno provodimo vreme i da treniramo.
SwimOn: Januarske pripreme su odrađene na Košutnjaku, bazenu Republičkog zavoda za sport. Da li si zadovoljan uslovima na bazenu i uslovima gde je reprezentacija sprovodila kondicioni trening i trening snage?
VS: Ima pozitivne i negativne strane bazen na Košutnjaku. Pozitivno je što smo u mogućnost da treniramo tamo cele godine jer postoji balon preko bazena i to što je hotel Trim blizu, pa nemamo dugo putovanje ili vožnju do bazena. A za aktuelni nacionalni trenažni centar za plivanje, nije dobro to što nema ni jedan startni blok, kako bismo mogli da vežbamo start, ipak je to najbrža deonica u svakoj trci. Takođe ne možemo da vežbamo izmene za našu štafetu, a to može da bude razlika koja nam može uskratiti nastup na Olimpijskim igrama u disciplini 4×100 slobodno. Teretana koju koristimo na pripremama stvarno nije dovoljno dobra da bi se postizali vrhunski rezultati, jer nema neke od osnovnih sprava, koje su plivačima potrebne.
SwimOn: Srbija je značajno napredovala u plivanju u proteklih 15 godina. Da li misliš da može da se nastavi sa ovakvim trendom i šta je potrebno da se promeni ili unapredi kako bi do toga došlo?
VS: Jeste napredovala dosta, što je jako pozitivna stvar kad se uzme u obzir koliko malo para se ulaže u naš sport. Ne znam da li može da se nastavi sa ovakvim trendom baš zato što se ne ulaže dovoljno u plivanje i nemamo dovoljno sponzora. Ovo što smo do sad postigli pokazuje da ima talenata, ali je neophodno da se ulaže kako bi taj talenat mogao da se razvije. Ja ne mogu da dam rešenje kako bi plivanje u Srbiji moglo da nastavi putem razvoja, ali par stvari koje bi mogle dosta da utiču su;

1. Bolji uslovi (termini/bazeni/blokovi/staze)

2. Veći budžet (ulaganje/sponzori)

3. Više takmičenja u toku godine (povećati intersovanje javnosti za plivanje)

Ono što me je jako iznenadilo je što smo na Mediteranskim igrama prošle godine, mi plivači za Srbiju osvojili 8 medalja od ukupno 32 osvojene na takmičenju (25%), a dobili smo isti budžet kao prošle godine.


Radovan Siljevski

Radovan Siljevski rođen je 17.07.1986. u Beogradu. Sa 14 godina krenuo je sa plivanjem u plivačkom klubu “Partizan”. Kada je krenuo da trenira, izgledi nisu bili najsjajniji da bi mogao da uradi nešto na plivačkoj sceni. Posle par godina, počinje da trenira sa prvim timom pod trenerom Matije Koprivicom, i osvaja zlatnu medalju na juniorskoj Balkanijadi. Već sledeće godine izborio je mesto u nacionalnom timu tada Srbije i Crne Gore, a 2007. kvalifikovao se za Olimpijske igre u Pekingu. Nakon Pekinga beleži finala Evropskog prvenstva, Mediteranskih igara i Univerzijade...

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *