2

Strimlajn – “najvažniji“ element tehnike u plivanju?! – I DEO

Sledeći tekst napisao je dugogodišni trener plivanja, entuzijasta u sportu i saradnik “SwimOn“, Andreja Andrić.

Andrić je proveo 7 godina u plivačkom klubu “TENT“ iz Obrenovca, gde je bio glavni trener kluba.  Pre nego što je postao glavni trener kluba, radio je na obuci neplivača.

Trenutno, je zaposlen u Badminton savezu Srbije, i radi kao trener predtakmičarske grupe u plivačkom klubu “11. april“ iz Beogrda. Andreja je 2000 godine diplomirao na “Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje“ u Beogradu.

Zbog opširnog teksta, podelićemo tekst na dva posta.

I DEO

 

Tvrdnja da je strimlajn (eng. Streamline) “najvažniji“ element tehnike u plivanju predstavlja samo lično mišljenje i alternativni pogled na metodiku obuke i usavršavanja tehnike plivanja. Zbog toga je reč “najvažniji“ i stavljena pod navodnike. Ovaj položaj svakako spada među najvažnije elemente tehnike tako da tvrdnja ne odstupa previše od realnosti u plivanju.

Odmah moram da napomenem da strimlajn položaj može da se posmatra i tumači na više načina. Najširi smisao upotrebe tog termina se odnosi na oblik i položaj tela za vreme plivanja različitih tehnika koji obezbeđuje veću efikasnost kretanja, dok se u najužem smislu odnosi na karakterističan element tehnike koji se koristi za vreme ronjenja posle starta i okreta.

Hajde da sagledamo dostupne činjenice i koristimo logiku.

  • Najefikasniji položaj za kretanje kroz vodu je strimlajn položaj;
  • Strimlajn se u manjoj ili većoj meri koristi kod plivanja svih disciplina plivanja;
  • Strimlajn je lakše naučiti i usvojiti od plivanja bilo koje od četiri tehnike u celini.
  • Plivač se u toku trke najbrže kreće kroz vodu u prvih 5 do 8 metara posle starta korišćenjem strimlajn položaja;
  • Plivač se posle okreta u prvih 5 do 8 metara kreće brže u odnosu na plivanje bilo kojom tehnikom;
  • Ronjenje u strimlajn položaju korišćenjem udarca nogama posle starta i okreta (zaključno sa 15 metrom) potencijalno ostvaruje veću vrednost srednje brzine u odnosu na plivanje bilo kojom tehnikom;
  • U svim disciplinama izuzev disciplina prsnog plivanja je odredbama FINA pravila dozvoljeno da plivač u toku trke 30% dužine trke provede pod vodom (roneći u strimlajn položaju korišćenjem udaraca nogama posle starta i/ili okreta).
  • Ronjenje u strimlajn položaju posle starta i okreta je energetski manje zahtevno u poređenju sa plivanjem bilo kojom tehnikom;

Strimlajn evidentno ima dovoljno veliku zastupljenost u plivanju. Potencijalno dominira u prvih 15 metara dužine bazena zbog činjenice da su, žargonski, “zidovi najbrži i energetski najjeftiniji delovi bazena“. To ukupno predstavlja 30% dužine svake trke u plivanju ako se posmatraju takmičenja u velikim bazenima, a kod takmičenja u malim bazenima ova vrednost dostiže 60%. Obe vrednosti nisu nimalo zanemarljive, pogotovo druga koja ukazuje na veći značaj brzog ronjenja u strimlajn položaju na takmičenjima koja se održavaju u malim bazenima. U prvih 15 metara dužine bazena kod disciplina prsnog plivanja je strimlajn takođe prisutan ali u manjoj meri obzirom da se u toku podvodnog dela koristi u kombinaciji sa dozvoljenim elementima tehnike, što mu svakako ne umanjuje značaj.

U preostalih 35 metara svake dužine bazena je, uslovno rečeno, primetno ciklično uspostavljanje i napuštanje položaja koji, uslovno rečeno, teže da budu što sličniji strimlajn položaju. Verovatno je bolja formulacija da je cilj i težnja plivača da zbog povećane efikasnosti za vreme ciklusa zaveslaja što duže boravi u položajima koji su sličniji strimlajn položaju. U samoj završnici i neposredno posle svakog udarca nogama u prsnoj tehnici plivač određeni vremenski period provodi u položaju koji vrlo malo odstupa od takoreći “klasičnog/osnovnog“ strimlajn položaja. Karakteristični položaji na boku kroz koje plivač prolazi na kraju svakog zaveslaja kod tehnika kraul i leđno se takođe mogu posmatrati kao još dve varijante strimlajn položaja.

Kada je u pitanju obučavanje tehnike plivanja, ovaj položaj verovatno predstavlja jedan od najjednostavnijih elemenata tehnike (praktično najjednostavniji). Ne zahteva složenu koordinaciju kretanja delova tela i predstavlja odličnu podlogu za kvalitetno usvajanje svih ostalih elemenata tehnike. U metodskom postupku je od prvog dana izuzetno zahvalno akcentovanje, korišćenje i kombinovanje strimlajn položaja sa svim narednim elementima koji se uvode u metodskoj progresiji jer znatno olakšava sve kasnije faze usavršavanja tehnike.

Potencijal povećanja vrednosti maksimalne i srednje brzine plivanja/ronjenja u strimlajn položaju je ogroman uzimajući u obzir u kojem obimu i na koji način se, generalno gledano, upražnjavao ili se trenutno upražnjava na treninzima u odnosu na obime plivanja “tradicionalnim“ tehnikama. Lični utisak je da je u najvećem broju slučajeva na ovim prostorima strimlajn do nedavno bio zanemaren ili mu se ozbiljnije pristupalo tek u kasnijim fazama usavršavanja.

Pozitivna osobina ovog elementa tehnike jeste pre svega njegova relativna jednostavnost, mogućnost neograničene upotrebe i njegova povezanost sa svim ostalim elementima i zadacima koji se izvršavaju u toku svakog treninga u vodi. Slobodno se može reći da strimlajn prožima svaki segment treninga u bazenu. Nevezano za usmerenje na treningu, da li je u pitanju uvodni, glavni ili završni deo treninga, da li se pliva malim, umerenim ili visokim intenzitetom, da li je obim treninga mali, srednji ili veliki, plivaču se na svakom zidu pruža mogućnost da pažnju posveti usavršavanju strimlajn položaja i plivanja/ronjenja u strimlajn položaju. U zavisnosti od trenažne situacije, ovaj element može biti ili glavni zadatak ili dopunski zadatak koji se svakako podrazumeva. To je verovatno jedan od nekoliko retkih elemenata koje je moguće izvoditi u situacionim uslovima čak i na rasplivavanju.

 

II DEO ćemo obajviti u četvrtak…pratite SwimOn!


Radovan Siljevski

Radovan Siljevski rođen je 17.07.1986. u Beogradu. Sa 14 godina krenuo je sa plivanjem u plivačkom klubu “Partizan”. Kada je krenuo da trenira, izgledi nisu bili najsjajniji da bi mogao da uradi nešto na plivačkoj sceni. Posle par godina, počinje da trenira sa prvim timom pod trenerom Matije Koprivicom, i osvaja zlatnu medalju na juniorskoj Balkanijadi. Već sledeće godine izborio je mesto u nacionalnom timu tada Srbije i Crne Gore, a 2007. kvalifikovao se za Olimpijske igre u Pekingu. Nakon Pekinga beleži finala Evropskog prvenstva, Mediteranskih igara i Univerzijade...

2 komentara

    1. Pozdrav, polozaj strimlajn je onaj u kom su ruke ispruzene iznad glave i spojenih šaka, ono sto je važno je da telo bude potpuno ispruženo, u jednoj liniji i pravi što manji otpor. To je položaj koji telo treba da ima prilikom ulaska u vidu i svakog odgurivanja od zida 🙂

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *