0

Strimlajn – “najvažniji“ element tehnike u plivanju?! – II DEO

Kao što smo najavili u utorak, danas ćemo postaviti II deo teksta na temu “Strimlajn – “najvažniji“ element tehnike u plivanju?!“

Tekst je napisao dugogodišni trener plivanja, entuzijasta u sportu i saradnik “SwimOn“ Andreja Andrić. Andrić je proveo 7 godina u plivačkom klubu “TENT“ iz Obrenovca, gde je bio glavni trener kluba.  Pre nego što je postao glavni trener kluba, radio je na obuci neplivača. Trenutno, je zaposlen u Badminton savezu Srbije, i radi kao trener predtakmičarske grupe u PK 11. April. Andreja je 2000 godine diplomirao na “Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje“ u Beogradu.


 

II DEO

Uslovni plivač koji na jednom prosečnom treningu u velikom bazenu u proseku prepliva 5000 metara ima na raspolaganju 100 pokušaja da kvalitetno izvede ovaj element tehnike. U malom bazenu se broj pokušaja udvostručuje. Pomnožite te vrednosti sa nedeljnim i mesečnim brojem treninga i verovatno ćete dobiti trocifrenu vrednost. Kod plivača koji plivaju veće obime se pomenute vrednosti uvećavaju. Zanemarivanje ove mogućnosti od strane plivača i trenera se, u najboljem slučaju, svodi na neracionalno korišćenje vremena i prostora u bazenu. Znatno veći problem predstavlja činjenica da će plivač na trci elemente izvoditi upravo onako kako ih je, u najvećoj meri, izvodio na svakom treningu.

Mala digresija…

A sada pomnožite ukupan broj sati treninga u bazenu sa cenom jednog sata iznajmljivanja bazena. Verovatno ćete dobiti šestocifrenu vrednost… Previše cifara da bi se bilo šta u toku treninga zanemarivalo i shvatalo olako!

Strimlajn je element tehnike koji se primarno izvodi u vodi, a plivači pored treninga u bazenu izvode i treninge na suvom. Šta se dešava sa treninzima na suvom kada je u pitanju strimlajn? Znatan obim treninga na suvom je usmeren ka usavršavanju sposobnosti plivača da uspostavi i zadrži stabilan položaja tela dok izvodi različite kretnje. Upravo to je jedan od preduslova za povećanje efikasnosti za vreme plivanja. Verovali ili ne, strimlajn se najbolje usvaja i usavršava na suvom. Stvaranje predstave o izgledu idealnog strimlajn položaja i stvaranje osećaja koji kasnije treba da se prenese i kvalitetno primeni u vodi, učenje plivača da razlikuje i prepoznaje najsitnije detalje korišćenjem propriocepcije i kinestezije se najbrže realizuje pre svega na suvom, a kasnije i kroz kombinovanje vežbi na suvom sa identičnim ili različitim vežbama u vodi.

Kada je u pitanju nastup plivača na takmičenjima, primena ronjenja u strimlajn položaju iz dana u dan sve više dobija na značaju i praktično može da se nazove globalnim trendom. U relativno kratkom vremenskom periodu se došlo do to toga da nekoliko elitnih plivača koji su uspostavljali prednost i bili prepoznatljivi po brzini i dužini ronjenja u strimlajn položaju dobiju ozbiljnu i izuzetno brojnu konkurenciju upravo u tim segmentima trke. U pojedinim krugovima ovaj element ima epitet “pete plivačke tehnike“.

Da li postoji razlika  u značaju korišćenja brzog ronjenja u strimlajn položaju kod različitih disciplina? Lično mišljenje je da je podjednako značajno kod svih disciplina pod uslovom da dužina i trajanje bude odmereno prema karakteristikama datih disciplina i zahtevima vezanim za postizanje i održavanje optimalne vrednosti željene srednje brzine plivanja. Rezultat uslovnog plivača koji se takmiči u disciplinama na 50m izuzetno mnogo zavisi od brzine koju ostvari na prvih 15 metara trke. Slično se dešava i kod uslovnog plivača koji se takmiči u disciplinama na 100m, s tim što on ima priliku da neznatno poveća vrednost srednje brzine plivanja i posle okreta. Imajući u vidu izuzetno male razlike u vrednostima ostvarenih rezultata u disciplinama sprinta, čak i neznatno povećanje srednje brzine, osvarene na svakoj dužini bazena na račun nešto veće srednje brzine posle okreta, ume da bude značajno i da napravi razliku između osvajača medalja i onih koji to nisu, odnosno plivača koji su se kvalifikovali u narednu etapu takmičenja i onih koji to nisu uspeli. Sa porastom dužine staze se povećava broj okreta i broj prilika da se plivač relativno kratko (ili dugo) kreće većom srednjom brzinom u odnosu na srednju brzinu koja se ostvaruje plivanjem. Takođe, srednja brzina preplivavanja dužine bazena se neminovno smanjuje sa povećanjem dužine takmičarske deonice dok srednja brzina ronjenja u strimlajn položaju trpi znatno manje promene, što povećava razliku između dve vrednosti i značaj veće brzine ostvarene posle svakog okreta u krajnjem rezultatu. Žargonski, većom brzinom ronjenja u strimlajn položaju posle okreta se u manjoj ili većoj meri “vadi prosek“. Isto važi i u situacijama u kojima se poredi plivanje “bržim“ i “sporijim“ tehnikama (kraul/delfin vs. leđno/prsno). Pod pretpostavkom da uslovni plivač, koji u velikom bazenu pliva disciplinu 1500 metara slobodno, posle svakog okreta na račun kretanja u strimlajn položaju ostvari samo 0,2 do 0,3 sekunde prednosti na račun kretanja u strimlajn položaju, on bez preterano većeg utroška energije može da popravi konačni rezultat u toj disciplini između 5,8 i 8,7 sekundi, što u modernom plivanju predstavlja značajan napredak. Kao što je već pomenuto, u malim bazenima se sve vrednosti udvostručuju.

Dosta argumenata je navedeno. Kako ih približiti plivaču? Kako doći u situaciju da svaki plivač maksimalno iskoristi benefite kretanja u strimlajn položaju? Kada početi sa lobiranjem i isticanjem značaja strimlajn položaja?

Odgovor je: ODMAH!

Čim se budući plivač pojavi na bazenu (bez obzira da li je natprosečno, prosečno ili ispod proseka nadaren za plivanje) i uključi se u organizovano bavljenje plivanjem, odmah mu treba dati do znanja šta je “najvažnija“ stvar u plivanju. Obzirom da je posao trenera da pravilno formira plivača, i to ne samo u bazenu, lično smatram da jedna od prvih rečenica kojom trener treba da se obrati polaznicima, između ostalog, treba da bude upravo pitanje: Da li znate šta je najvažnija stvar u plivanju? Takođe smatram da najveći broj ljudi najbolje zapamti ono što im se prvo saopšti u susretu sa novom pojavom, pod pretpostavkom da se saopšti na adekvatan način. Ako odmah posle pitanja usledi i odgovor i ako se poput mantre ponovi dovoljan broj puta, velika je verovatnoća da će budući plivač pravilno i obilato koristiti ovaj element. Naravno, u prvih nekoliko godina bavljenja plivanjem konstantno treba naglašavati važnost strimlajn položaja, argumente koji to podržavaju i njegovu povezanost sa ostalim elementima tehnike.

Zbog svega što ide u prilog važnosti ovog elementa tehnike, strimlajn položaj i kretanje u strimlajn položaju ne bi smeli da budu stvar slobodnog izbora plivača i trenera u treningu i takmičenju. Po formi slični elementi postoje u svakoj sportskoj grani. Jako jednostavni, a neverovatno važni. Poput “zicera“ i slobodnog bacanja u košarci.

“Možeš da šutneš na koš sa pola igrališta i da promašiš, ali zicer i slobodno bacanje MORAŠ da pogodiš“!

Prvi deo ovog članka pročitajte OVDE.

Fotografija: www.simplyswim.com


Radovan Siljevski

Radovan Siljevski rođen je 17.07.1986. u Beogradu. Sa 14 godina krenuo je sa plivanjem u plivačkom klubu “Partizan”. Kada je krenuo da trenira, izgledi nisu bili najsjajniji da bi mogao da uradi nešto na plivačkoj sceni. Posle par godina, počinje da trenira sa prvim timom pod trenerom Matije Koprivicom, i osvaja zlatnu medalju na juniorskoj Balkanijadi. Već sledeće godine izborio je mesto u nacionalnom timu tada Srbije i Crne Gore, a 2007. kvalifikovao se za Olimpijske igre u Pekingu. Nakon Pekinga beleži finala Evropskog prvenstva, Mediteranskih igara i Univerzijade...

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *