0

Top 5 najvećih iznenađenja na Olimpijskim igrama u Riju

Svake Olimpijske igre imaju trenutke gde gledaoci, a ponekad i sami ućesnici takmičenja kažu…’’ ne mogu da verujem’’.

Ovo su naših top 5 najvećih iznenađenja na Olimpijskim igrama plivačkog takmičenja u Riju:

 

5. Anthony Ervin, nakon 16 godina opet na najvišem mestu na podijumu.

Neko bi rekao da i nije inznenađenje da osvajač zlatne Olimpijske medalje, opet učini isto. Ali u ovom jedinstvenom slučaju, može se reći da je većina bila iznenađenja što je Ervin opet postao Olimpijski šampion. Davne 2000. Godine, u Sidneju, Ervin je osvojio zlato, zajedno sa svojim trening partnerom i reprezentativnim drugom, Garry Hall Jr. Tada je za zalto bilo potrebno 21.98. Nakon ovog takmičenja, Ervin je 2001 postao svetski prvak na 100 i 50 slobodno. Posle 2003. Godine, izjavio je se neće više takmičiti. Ipak 2011, vratio se plivanju i ostalo je istorija.

4. Schooling Joseph pobeđuje na 100 metara delfin

Pričalo se dugo  o trci 100 metara delfin za muškarce. Iščekivala se velika borba između Phelps-a, LeCLos-a i Cheh-a.  Ono što je usledilo je bila velika borba između ovih plivača, ali za srebro. Zlatnu medalju ubedljivo je uzeo Singapurski plivač Schooling Joseph, koji je oborio Olimpijski rekord u procesu.  Prethodno pomenuta trojka je osvojila srebro sa izjednačenim rezultatom. Iako je Schooling Joseph, sjajan plivač sa svetskom bronzom i reokrdom NCAA prvenstva, retko ko bi mogao da kaže da će ovako dominantno pobediti.

3. Rūta Meilutytė sedma na 100 metara prsno

Nakon što je izbila na svetsku plivačku scenu 2012, pobedom na Olimpijskim igrama u Londonu, Ruta Meilitite je jedan period bila nedostižna u prsnoj tehnici na sprinterskim deonicama. Na svetskom prvenstvu 2013 postavila je svetske rekorde na 50 (29.48) i 100 (1:04.35) metara prsno, koji idalje stoje. Bila je neprikosnovena na evropskim prvenstvima i izgledalo je da je nakon evropskog prvenstva u Londonu ove godine, na dobrom putu da se vrati u pravu formu za Rio. Na kraju, završila je na 7. mestu u finalu Olimpijskih igara sa 1:07.32

2. Bronte i Cate Campbell bez individualne medalje

Iako su osvojile zlato i oborile svetski rekord u disciplini 4×100 slobodno, ni aktuelna svetska prvakinja na 100 i 50 slobodno Bronte, ni njena sestra Cate Campbell, koja je svetska rekorderka na 100 slobodno, nisu uspele da dođu do indiviualne medalje. Bronte je u Kazanju bila prva na 50 i 100 slobodno. Cate je pre manje od meseca dana pre Olimpijade oborila svetski rekord na 100 slobodno sa rezultatom 52.06. Veliko je iznenađenja što nijedna od sestara nije došla do jedne od medalja, jer su bile veliki favoriti.

1. Pernille Blume, Olimpisjka šampionka na 50 slobodno

Ovo mora biti najveće iznenađenje na ovim Olimpijskim igrama. Možda se očekivalo od Pedersen Rikke Moeller,  Nielsen Mie, Otesen Jeanette da dođu do najsjajnijih odličija, ali Pernille Blume nije bila ni na radaru. Pre ovog takmičenja, ovoj dvadesetdvogodišnjoj Dankinji najveći uspeh je bila zlatna medalja u šatafeti 4×100 mešovito na evrpskom prvenstvu u Berlinu 2014. Godine. U individualnoj kategoriji, najveći uspeh joj je bilo polfinale na 100 i 50 metara na svetskom prvenstvu u Kazanju. Iako je došla na takmičenje sa respektabilnim ličnim rekordom od 24.47, koji je otplivala ove godine na Danish OPEN-u, taj rezultat je nije svrstavao među takmičarke koje će se boriti za medalju. Na kraju ona je za 2. stotinke došla do zlata ispred pobednice na 100 slobodno Manuel Simone sa novim Danskim rekordom 24.07. Iza sebe ostavila je legende ženskog sprinta poput Cate I Bronte Campbell, Kromowidjojo Ranomi, Halsall Francesca, Herasimenia Aliaksandra.


Radovan Siljevski

Radovan Siljevski rođen je 17.07.1986. u Beogradu. Sa 14 godina krenuo je sa plivanjem u plivačkom klubu “Partizan”. Kada je krenuo da trenira, izgledi nisu bili najsjajniji da bi mogao da uradi nešto na plivačkoj sceni. Posle par godina, počinje da trenira sa prvim timom pod trenerom Matije Koprivicom, i osvaja zlatnu medalju na juniorskoj Balkanijadi. Već sledeće godine izborio je mesto u nacionalnom timu tada Srbije i Crne Gore, a 2007. kvalifikovao se za Olimpijske igre u Pekingu. Nakon Pekinga beleži finala Evropskog prvenstva, Mediteranskih igara i Univerzijade...

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *