0

Tri načina učenja novih veština

Svaki trener ima svoj stil učenja. Neko voli da objašnjava, neko da demonstrira, a neki nalaze i druge alternativne načine da objasne neku novu veštinu. Svako dete/osoba je različita i postoji velika verovatnoća da će vas neka razumeti bolje od drugih i obrnuto. Evo tri osnovna pristupa učenju, koje možete koristiti tokom treninga, kako bi bili sigurni da će vas većina razumeti:

  • Vizuelni – 65%

  • Kinestetički – 30%

  • Verbalni – 5%

Vizuelni

Smatra se da ovoj grupi pripada većina osoba koju ćete podučavati. Ova grupa će najbolje učiti kroz slike, video snimke, dijagrame, pisane zadatke i demonstraciju. Neki svesniji će vam čak i reći “pokaži mi“, nakon vašeg mukotrpnog pokušaja da nešto usmeno objasnite. Procenat ovih osoba je sve veći, a posledica toga je tehnologija koja funcioniše po vizuelnom principu.

Kinestetički

Osobe iz ove grupe se mogu podeliti u dve podgrupe, one koje uče najbolje kroz pokret i osobe koje uče kroz dodir. Ovakve osobe često gube koncentraciju kada nema otpora (stimulusa) koji trebaju da savladaju. Često se oslanjaju na sopstveni osećaj i kada ga nema, mogu se izgubiti u određenim vežbama. Često ćete čuti od osoba koje su naklonjene ovom načinu učenja da kažu “hoću ja da probam to“. Možete takođe probati da manipulišete njihove pokrete na suvom, kako bi bolje upili neki novi pokret.

Verbalni

Osobe koje pripadaju ovoj grupi najbolje će učiti usmenim objašnjavenjem trenera, raspravom, korišćenjem ključnih reči. Ovakve osobe i same uče čitajući na glas, ili se preslišavaju na glas. Na treningu ih možete pitati da ponove nešto što ste rekli, kako bi sami sebe čuli opet i bolje memorisali informaciju.

 

Nakon ove podele možete se upitati “kako da znam kome da objašnjavam kako“. Ova dilema je veća, što je grupa sa kojom radite veća. U tom slučaju, najbolje je da pokrijete sva tri načina i budete sigurni da ste iskoristili najviše od treninga.

 


Radovan Siljevski

Radovan Siljevski rođen je 17.07.1986. u Beogradu. Sa 14 godina krenuo je sa plivanjem u plivačkom klubu “Partizan”. Kada je krenuo da trenira, izgledi nisu bili najsjajniji da bi mogao da uradi nešto na plivačkoj sceni. Posle par godina, počinje da trenira sa prvim timom pod trenerom Matije Koprivicom, i osvaja zlatnu medalju na juniorskoj Balkanijadi. Već sledeće godine izborio je mesto u nacionalnom timu tada Srbije i Crne Gore, a 2007. kvalifikovao se za Olimpijske igre u Pekingu. Nakon Pekinga beleži finala Evropskog prvenstva, Mediteranskih igara i Univerzijade...

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *