0

Zašto mnogi plivači prerano završavaju svoje karijere?

Imena kao što su Ledecky, Phelps, LeClos, Hosszu, Manaudou ne silaze sa usana miliona ljudi tokom, i nekoliko nedelja nakon Olimpijskih igara. Takva popularnost i medijska zastupljenost svakako budi zainteresovanost dece za plivanje i podiže popularnost lokalnih plivačkih klubova. Uzmimo za primer to da se nakon OI u Londonu broj dece u američkim plivačkim klubovima povećao za 13%.

Međutim, izuzetno veliki broj mladih plivača idalje prerano završava svoje karijere. Neke od stvari koje utiču na to da li će plivač nastaviti da se bavi ovim sportom ili ne su sledeće

1. Zainteresovanost trenera za dešavanja izvan bazena

Nije tajna da svi plivači imaju sa svojim trenerom čudan odnos između ljubavi i mržnje. Oni vole dobre rezultate ali ne vole teške treninge i zadatke a tada ne vole ni trenera. Istraživanja su pokazala da plivačima posebno znači kada je trener zainteresovan za njihov privatan život i ima razumevanja za školske i druge obaveze van bazena.

2. Kontinuitet dobrih rezultata

Napredak i pobede su svakako ono što najviše motiviše sve sportiste. Međutim stavri ne idu uvek onako kako se očekuje i svako ima uspone i padove. Čim nastupi preiod stagnacije ili loših rezultata plivači gube fokus i želju i svoje vreme bi radije provodili bilo gde osim u bazenu. Zato je važno naučiti plivače da prihvate celokupan proces treninga, da nauče da cene težak rad i da veruju u sebe.

3. Satnica

Treniranje oduzima puno vremena. Čak i vreme koje najmlađi plivači odvajaju za treninge postidelo bi svakog drugog profesionalnog sportistu. 20 i više sati nedeljno u vodi plus suvi treninzi i uz to škola ne ostavljaju plivačima vremena da se bave gotovo ničim drugim. Ovo je svakako najčešći razlog koji plivači navode kao razlog odustajanja. Organizacija vremena i aktivnosti od presudne je važnosti za svakodnevni život plivača.

4. Finansije

Plivanje je, kao i mnogi drugi, skup sport. Raznovrsna oprema, članarine, pripreme samo su neki od izdataka koji pogađaju roditelje. Ukoliko nema podrške klubova, države ili sponzora retke su porodice koje mogu ‘doveka’ da finansiraju svoje mlade plivače.

5. Prerana specijalizacija

Ukoliko se deca u ranom detinjstvu odluče za jedan sport ili aktivnost veće su šanse da će im nakon određenog vremena to dosaditi. Takođe, danas se od sve mlađih sportista traži profesionalizam, ozbiljnost i odricanje. Zato je vrlo važno održavati raznovrsnost aktivnosti u treningu ali i svakodnevnom životu.

6. Društvo

Ukoliko u ekipi imaju mnogo prijatelja plivači radije odlaze na treninge i lakše ispunjavaju zadatke koji se od njih očekuju. Timski duh i zajedništvo su bitni i na takmičenjima kada podrška i navijanje mogu doneti puno samopouzdanja i dobre energije pre trke.

7. Podrška roditelja i trenera

Možemo reći da je ovde najbolji recept za uspeh ‘zlatna sredina’. Nije dobro za plivača ukoliko su roditelji ali i trener nezainteresovani za njegov rad, ciljeve i želje, ukoliko ne veruju u njega ili ga podcenjuju. Takodje prevelika podrška često prelazi u preambicioznost kako roditelja tako i trenera pa se plivač može naći pod velikim pritiskom i stresom pogotovo ako ‘ne uspeva da ispuni očekivanja’.

 

ZAKLJUČAK:

Dobar rad sa mladim plivačima ne sme se odnositi samo na treninge u bazenu. Treneri moraju i psihički pripremati plivače za sve što ih očekuje kroz trenažni proces i put ka uspehu, na sve dobro i loše, teško i lako. Takođe velika je odgovornost i na roditeljima. Bitno je razumevanje plivača, njegovih mogućnosti ali i osećanja. Pružite deci podršku ili savete kad osetite da im je teško. Najveća odgovornost je naravno na samim plivačima. Budite uporni, spremni na težak rad, uspone i padove i ne odustajte od svojih ciljeva.


Mina Mastilović

Mina Mastilović, rođena u Beogradu 1991. godine. Član PK 11.april od 2004. godine kada je počela da se bavi plivanjem. Nekoliko godina trenirala je u Banja Luci kod trenera Gorana Grahovca a zatim i u PK 'Spartak-Prozivka' iz Subotice. Osvajačica više medalja na plivačkim prvenstvima Srbije, pobednica i rekorderka nekoliko maratona u Srbiji i Crnoj Gori. Do sada najveći plivački uspesi učešće na Fina Open-water Svetskom kupu (19km) Jarak-Šabac 2013. godine, FINA Svetskom kupu u Budimpešti 2018. kao i zlatne medalje na državnom prvenstvu Srbije u apsolutnoj konkurenciji. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu dok je diplomu za Operativnog trenera plivanja stekla na Visokoj strukovnoj školi u Subotici.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *