Потретседателот на Европската пливачка федерација ЛЕН во Македониуа

0
25.11.2022. Jane Karajovanov

Денес во официјална посета на Националната пливачка фрдерација на Северна Македонија престојуваа високите претставници на ЛЕН Европската и на ФИНА Светската пливачка федерација д-р Јосип Варводиќ прв потпретседател на ЛЕН и член на бордот на ФИНА и Милош Мрачевиќ делегат на ЛЕН за ватерполо. За време на посетата заедно со своите домаќини Горан Стојановски – […]

READ MORE +

Охридски пливачки маратон 2022.

0
20.09.2022. Jane Karajovanov

На 10.09.2022 во Охрид се одржа традиционалниот Охридски пливачки маратон во должина од 25Км на патеката Климе Савин.На маратонот учество земаа 8 пливачи,7 во машка и 1 во женска конкуренција кои се бореа за награден фонд од 10000 долари. Победници на маратонот се пливачите од Аргентина,Матијас Дијаз во машка конкуренција и Рита Ванеса Гарсија во […]

READ MORE +

Светска серија на Ултра маратони – Сен Жан 32Км

0
03.08.2022. Jane Karajovanov

На првата трка од серијата на Ултра маратони која се одржа во Робервал,на езерото Сен Жан – Канада, учество земаа 14 пливачи од 6 Држави. Македонските пливачи Александар Илиевски и Евгениј Поп Ацев го заземаа третото,односно четвртото место. Александар со време 7:18.48 беше трет,додека Евгениј  беше 4то место со време 7:53.15. Победник во машка конкуренција е […]

READ MORE +

Летно национално првенство на Македонијa

0
15.07.2022. Jane Karajovanov

На 16-17.07.2022 на Спортско рекреативниот центар „Атина Бојаџи“ ќе се одржи Летното Национално првенство во пливање. На првенството учество ќе земат 19 клуба и околу 250 пливачи од Скопје, Битола, Куманово, Штип и Охрид. После 20 години Охрид е повторно домаќин на едно Национално првенство, последното Национално првенство се одржа 2002 година. Националната пливачка федерација […]

READ MORE +

Горан Стојановски нов Претседател на Националната пливачка федерација на Северна Македонија

0
16.05.2022. Jane Karajovanov

Светската пливачка федерација ФИНА во Понеделникот на 9 Мај,ја извести Националната пливачка федерација на Северна Македонија дека го потврдува Горан Стојановски како Претседател на Националната пливачка федерација на Северна Македонија со ова воедно дојде и до промена на комплетното поранешно раководство на федерацијата. Претходно 33 клуба од Македонија побараа промена на поранешниот Претседател на воредно […]

READ MORE +

Национално првенство во далечинско пливање

0
03.05.2022. Jane Karajovanov

На 27.04.2022 на Олимпискиот базен Центар,според програмата на Националната пливачка федерација на Северна Македонија се одржа Националното првенство во далечинско пливање на кое учество земаа 10 пливачи.Тие се натпреваруваа во две категории: Категорија А – 5Км(пливачи родени 2006 и постари) Категорија Б – 2,5Км(пливачи родени 2007/08/09) Победници по категории се: Категорија А Мажи: Евгениј Поп […]

READ MORE +

Жетва на рекорди на Македонските пливачи во Ниш

0
22.12.2021. Jane Karajovanov

На традиционалниот  Меѓународен пливачки митинг „Св.Никола“ кој се одржува по 30ти пат во Ниш, Македонските пливачи имаа успешен викенд. На митингот тие поставија вкупно 10 нови Национални рекорди во повеќе категории. Нови рекордери на Македонија се:Пливачката на  ПК Скопје, Јанковиќ Сара постави нов кадетски рекорд во дисциплината  50м градно со време 35.53;Јанковски Јован од  П.В.К.Орион […]

READ MORE +

XVII Немо куп

0
01.12.2021. Jane Karajovanov

На 27-28 Ноември во организација на Пливачкиот Клуб Делфин од Скопје се одржа традиционалниот 17ти по ред, Меѓународен пливачки митинг „Немо куп’  на базенот Борис Трајковски.На митингот учество земаа 346 пливачи од 34 клуба и тоа од Албанија, Бугарија, Косово и Македонија. На Митингот се постигнаа 6 нови Национални рекорди во помладите категории. Нови рекордери […]

READ MORE +