IV Делфин спринт

0
07.10.2021. Jane Karajovanov

На 03 Октомври се одржа 4от Меѓународен пливачки митинг „Делфин спринт“ во организација на Пливачкиот клуб Делфин од Скопје. На митингот учество земаа 25 клуба од Македонија и Косово и вкупно 265 пливачи. На митингот се поставија и два нови Национални рекорди на Македонија, пливачот на ПК Вардар 2018 од Скопје, Ѓуретановиќ Никола постави нов […]

READ MORE +

Охрид, Светска серија 10км

0
30.08.2021. Jane Karajovanov

На 28.09 во Охрид се одржа втората трка од овогодинешната ФИНА Светска серија  на маратони од 10Км .На стратот од трката се појавија вкупно 38 пливачи,22 во машка и 16 во женска конкуренција. Победник кај мажите беше пливачот од Франција, Марк Антоан Оливие со време 1:54:54.16 додека кај жените пливачката од Унгарија, Ана Олаш со […]

READ MORE +

Поп Ацев трето место во Охрид

0
24.08.2021. Jane Karajovanov

На 21.08 во Охрид се одржа првата трка од ФИНА Светската серија на Ултра маратони во должина од 25Км. На патеката од Св.Наум од Охрид, учество земаа 12 машки и 7 женски пливачи, односно вкупно 19 пливачи. На целта прв пристигна Европскиот и и Цветскиот првак на 25Км, Аксел Рајмонд од Франција со време од […]

READ MORE +

Летно Национално Првенство во пливање

0
06.07.2021. Jane Karajovanov

На Летното Национално Првенство што се одржа на 04-05.07.2021 на базенот Аеродром во Скопје, учество земаа 14 клуба Скопје, Битола, Куманово и Охрид и вкупно 290 пливачи. На Првенството се постави еден Национален рекорд во дисциплината 800м слободно, каде што пливачот на Пливачкиот клуб Вардар 2018 од Скопје, Ѓуретановиќ Никола, постави нов рекорд во категоријата […]

READ MORE +

Рекордерски викенд за пливачите на Орион

0
21.06.2021. Jane Karajovanov

На Меѓународниот пливачки митинг „Трофеј на Белград 2021“ кој се одржа во Белград на 19-20.06.2021 и кој беше критериумски натпревар за исполнување на Олимписка норма за ЛОИ Токио 2021,пливачите на П.В.К.Орион од Скопје поставија 4 нови Национални рекорди. Блажевска Еминова Миа постави 3 нови Национални рекорди, на 100м грбно постави нов Апсолутен и Младински рекорд […]

READ MORE +

Костадиновска и Поп Ацев победници на Националното првенство во далечинско пливање

0
31.03.2021. Jane Karajovanov

На 29.03.2021 во Скопје,на Олимпискиот базен Центар, според програмата на Националната пливачка федерација се одржа Летното Национално Првенство во Далечинско пливање. Се пливаа две делници,5 и 2,5Км во две категории: Категорија А(пливачи родени 2005 и постари) – 5Км Категорија Б(пливачи родени 2006-2008) – 2,5Км Учество земаа вкупно 29 пливачи од 6 клуба,од кои пет од […]

READ MORE +

Бронзен медал за Миа Крстевска во Индијанаполис

0
15.02.2021. Jane Karajovanov

Од 10-13 февруари во Акватик центарот во Елкхарт, Индиана се одржа осмата по ред GLVC (Great Lake Valley Conference) на која силите ги одмерија 10 мaшки и 9 женски тимови од исто толку универзитети . Членката на ПВК Орион, Миа Крстевска која од оваа aкадемска година настапува за University of Indianapolis настапи во дисциплините 50 […]

READ MORE +

7 нови рекорди на Македонија на ММ „Вардар 2018 Опен“

0
03.11.2020. Jane Karajovanov

На 01.11.2020 на базенот Борис Трајковски се одржа првиот ММ „Вардар 2018 Опен“ во организација на Пливачкиот Клуб Вардар 2018 од Скопје. На митингот учество земаа 289 пливачи од 29 клуба од Србија,Словенија,Босна и Херцеговина,Косово и Македонија. За најдобри пливачи на митингот се прогласени Тања Поповиќ од ПК Плави Талас од Белград и Филип Деркоски […]

READ MORE +