Makedonija

Горан Стојановски нов Претседател на Националната пливачка федерација на Северна Македонија

0
16.05.2022. Jane Karajovanov

Светската пливачка федерација ФИНА во Понеделникот на 9 Мај,ја извести Националната пливачка федерација на Северна Македонија дека го потврдува Горан Стојановски како Претседател на Националната пливачка федерација на Северна Македонија со ова воедно дојде и до промена на комплетното поранешно раководство на федерацијата. Претходно 33 клуба од Македонија побараа промена на поранешниот Претседател на воредно […]

READ MORE +

Национално првенство во далечинско пливање

0
03.05.2022. Jane Karajovanov

На 27.04.2022 на Олимпискиот базен Центар,според програмата на Националната пливачка федерација на Северна Македонија се одржа Националното првенство во далечинско пливање на кое учество земаа 10 пливачи.Тие се натпреваруваа во две категории: Категорија А – 5Км(пливачи родени 2006 и постари) Категорија Б – 2,5Км(пливачи родени 2007/08/09) Победници по категории се: Категорија А Мажи: Евгениј Поп […]

READ MORE +

Жетва на рекорди на Македонските пливачи во Ниш

0
22.12.2021. Jane Karajovanov

На традиционалниот  Меѓународен пливачки митинг „Св.Никола“ кој се одржува по 30ти пат во Ниш, Македонските пливачи имаа успешен викенд. На митингот тие поставија вкупно 10 нови Национални рекорди во повеќе категории. Нови рекордери на Македонија се:Пливачката на  ПК Скопје, Јанковиќ Сара постави нов кадетски рекорд во дисциплината  50м градно со време 35.53;Јанковски Јован од  П.В.К.Орион […]

READ MORE +

XVII Немо куп

0
01.12.2021. Jane Karajovanov

На 27-28 Ноември во организација на Пливачкиот Клуб Делфин од Скопје се одржа традиционалниот 17ти по ред, Меѓународен пливачки митинг „Немо куп’  на базенот Борис Трајковски.На митингот учество земаа 346 пливачи од 34 клуба и тоа од Албанија, Бугарија, Косово и Македонија. На Митингот се постигнаа 6 нови Национални рекорди во помладите категории. Нови рекордери […]

READ MORE +

Успешен настап на Миа Крстевска во Индианаполис

0
23.11.2021. Jane Karajovanov

Викендов во Индианаполис, САД  заврши традиционалниот “House of Champions” пливачкинатпревар на кој учество земаа десетина поканети универзитети. Членката на ПВК Орион од Скопје, Миа Крстевска  настапи како дел од тимот на University of Indianapolis и оствари свои  најдобри лични времиња и висок пласман во неколку дисциплини: Во базенот IU Natatorium на 25 јарди, Миа настапи во своите основни дисциплини и во истите ги постигна […]

READ MORE +

Светско првенство за глуви-Гливице,Полска

0
17.11.2021. Jane Karajovanov

На 1то Светско првенство за глуви во 25 метарски базени кое се одржува во Гливице,Полска од 15-20 Ноември,Македонија ќе биде претставена од Андреј Стојаноски. Ова е прв пат Светско првенство за глуви да се одржува во куси базени,досега сите првенства беа одржувано во 50 метарски базени. Андреј Стојановски ќе настапи во дисциплините: 100м градно 200м […]

READ MORE +

Vučić David i Hadjiloizou Anna najuspešniji na Skopje Open-u

0
16.11.2021. Mina Mastilović

Proteklog vikenda na bazenu Boris Trajkovski održan je međunarodni plivački miting Skopje Open. Domaćin, plivački klub Skopje ugostio je preko 200 plivača iz 7 zemalja. Apsolutno najuspešniji plivač u muškoj konkurenciji, po zbiru FINA bodova iz tri discipline, bio je Vučić David. Plivač banjalučkog Olympa je na ovom takmičenju osvojio 10 zlatnih medalja, od čega 5 […]

READ MORE +

Мегународен пливачки митинг 13 Ноември

0
26.10.2021. Jane Karajovanov

Во организација на Пливачкиот Клуб ‘Бета Шаркс’ од Скопје на 23 и 24 Октомври се одржа 10от Меѓународен пливачки митинг „13 Ноември“ на кој учество земаа 28 пливачки клуба и 327 пливачи од 5 Држави и тоа Србија, Чешка Република, Албанија, Косово и Македонија. Во 4 дела од натпреварот поставени се вкупно 9 нови Национални […]

READ MORE +