Makedonija

Успешен настап на Миа Крстевска во Индианаполис

0
23.11.2021. Jane Karajovanov

Викендов во Индианаполис, САД  заврши традиционалниот “House of Champions” пливачкинатпревар на кој учество земаа десетина поканети универзитети. Членката на ПВК Орион од Скопје, Миа Крстевска  настапи како дел од тимот на University of Indianapolis и оствари свои  најдобри лични времиња и висок пласман во неколку дисциплини: Во базенот IU Natatorium на 25 јарди, Миа настапи во своите основни дисциплини и во истите ги постигна […]

READ MORE +

Светско првенство за глуви-Гливице,Полска

0
17.11.2021. Jane Karajovanov

На 1то Светско првенство за глуви во 25 метарски базени кое се одржува во Гливице,Полска од 15-20 Ноември,Македонија ќе биде претставена од Андреј Стојаноски. Ова е прв пат Светско првенство за глуви да се одржува во куси базени,досега сите првенства беа одржувано во 50 метарски базени. Андреј Стојановски ќе настапи во дисциплините: 100м градно 200м […]

READ MORE +

Vučić David i Hadjiloizou Anna najuspešniji na Skopje Open-u

0
16.11.2021. Mina Mastilović

Proteklog vikenda na bazenu Boris Trajkovski održan je međunarodni plivački miting Skopje Open. Domaćin, plivački klub Skopje ugostio je preko 200 plivača iz 7 zemalja. Apsolutno najuspešniji plivač u muškoj konkurenciji, po zbiru FINA bodova iz tri discipline, bio je Vučić David. Plivač banjalučkog Olympa je na ovom takmičenju osvojio 10 zlatnih medalja, od čega 5 […]

READ MORE +

Мегународен пливачки митинг 13 Ноември

0
26.10.2021. Jane Karajovanov

Во организација на Пливачкиот Клуб ‘Бета Шаркс’ од Скопје на 23 и 24 Октомври се одржа 10от Меѓународен пливачки митинг „13 Ноември“ на кој учество земаа 28 пливачки клуба и 327 пливачи од 5 Држави и тоа Србија, Чешка Република, Албанија, Косово и Македонија. Во 4 дела од натпреварот поставени се вкупно 9 нови Национални […]

READ MORE +

V Орион куп мини

0
11.10.2021. Jane Karajovanov

На ден 10 Октомври  на Олимпискиот базен Центар во Скопје  се одржа 5от Меѓународен пливачки митинг „Орион куп мини“ во организација на Пливачкиот Клуб Орион. На митингот учество земаа 27 пливачки клубови од Македонија и Косово и вкупно 319 пливачи. Поставени се два Национални рекорди на Македонија,пливачот на ПК Вардар 8, Стефан Тодоров постави нов […]

READ MORE +

IV Делфин спринт

0
07.10.2021. Jane Karajovanov

На 03 Октомври се одржа 4от Меѓународен пливачки митинг „Делфин спринт“ во организација на Пливачкиот клуб Делфин од Скопје. На митингот учество земаа 25 клуба од Македонија и Косово и вкупно 265 пливачи. На митингот се поставија и два нови Национални рекорди на Македонија, пливачот на ПК Вардар 2018 од Скопје, Ѓуретановиќ Никола постави нов […]

READ MORE +

Охрид, Светска серија 10км

0
30.08.2021. Jane Karajovanov

На 28.09 во Охрид се одржа втората трка од овогодинешната ФИНА Светска серија  на маратони од 10Км .На стратот од трката се појавија вкупно 38 пливачи,22 во машка и 16 во женска конкуренција. Победник кај мажите беше пливачот од Франција, Марк Антоан Оливие со време 1:54:54.16 додека кај жените пливачката од Унгарија, Ана Олаш со […]

READ MORE +

Поп Ацев трето место во Охрид

0
24.08.2021. Jane Karajovanov

На 21.08 во Охрид се одржа првата трка од ФИНА Светската серија на Ултра маратони во должина од 25Км. На патеката од Св.Наум од Охрид, учество земаа 12 машки и 7 женски пливачи, односно вкупно 19 пливачи. На целта прв пристигна Европскиот и и Цветскиот првак на 25Км, Аксел Рајмонд од Франција со време од […]

READ MORE +