0

Костадиновска и Поп Ацев победници на Националното првенство во далечинско пливање

На 29.03.2021 во Скопје,на Олимпискиот базен Центар, според програмата на Националната пливачка федерација се одржа Летното Национално Првенство во Далечинско пливање.

Се пливаа две делници,5 и 2,5Км во две категории:

Категорија А(пливачи родени 2005 и постари) – 5Км

Категорија Б(пливачи родени 2006-2008) – 2,5Км

Учество земаа вкупно 29 пливачи од 6 клуба,од кои пет од Скопје и еден од Штип.
Победници во категории се:
Категорија А
Мажи: Евгениј Поп Ацев ПК Вардар 2018
Жени: Јана Констандиновска ПК Нептун
Категорија Б
Мажи: Михаил Велков ПК Нептун
Жени: Сара Јанковиќ ПК Скопје
Официјални резултати:


Jane Karajovanov

Роден на 11.08.1977 во Скопје,на 7 години почнува да тренира пливање во Пливачки и Ватерполо Клуб Вардар од Скопје кај својот прв тренер Зоран Димитров за после тоа да премине во понапредна група кај Миле Битраков.Од својата 15 година тренира кај проф.д-р Димитрија Поповски - Шкипер во АПК Студент од Скопје па се до крајот на својата кариера.Во текот на тоа време има настапи на 2 Светски првенство(2003 во Барселона и 2005 во Монтреал) и 2 Европски првенства(1999 во Истамбул и 2000 во Хелсинки) на трките од 25км.Во 2004 заврши на 9то место на Светската ранг листа на ФИНА во маратонско пливање. Државен првак во неколку базенски дисциплини и 1999 Државен првак во маратонско пливање. Дипломиран професор по Физичко образование на Факултетот за физичка култура при Универзитетот Св.Кирил и Методиј во Скопје и Магистер по Специјална едукација и рехабилитација на Институтот за дефектологија на Филозофвкиот факултет во Скопје. Главен трнер и основач на Пливачкиот и Ватерполо Клуб Орион од Скопје

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *