0

Митинг на Мултинации

Во Скопје на 6 и 7 Април ќе се одржи Купот на Мултинации за млади пливачи. На Купот учество ќе земат вкупно 203 пливачи од 16 земји.

Македонскиот тим го претставуват:
Миленковска Неда
Велкова Емилија
Анастасовска Сара
Ставреска Георгина
Неделковски Давид
Илиев Леонел
Селезенев Владимир
Алексовски Михаил
Велковски Никола
Калкус Андреј
Герасимовски Василиј
Јовановски Давид

На следните врски можете да се следат трките во живо:

1 дел – https://www.youtube.com/live/KI0mim8wkr8?feature=shared

2 дел – https://www.youtube.com/live/dqnTdFa8zSg?feature=shared

3 дел – https://www.youtube.com/live/itj4dLGBxfA?feature=shared

4 дел – https://www.youtube.com/live/eOCBEllWbBA?feature=shared

Додека  за резултати во живо:  https://plivanje.info/data/Rezultati/2024/Preuzeto/Multination_Youth_2024_MKD/index.html

После долго време Скопје и Македонија се домаќини на едно големо пливачко натпреварување. Натпреварот ќе се одржи на Олимпискиот базен Центар и воедно преставува генерална проба за Европскиот олимписки фестивал – EYOF кој треба да се одржи во Јули 2025 година токму во Скопје.


Jane Karajovanov

Роден на 11.08.1977 во Скопје,на 7 години почнува да тренира пливање во Пливачки и Ватерполо Клуб Вардар од Скопје кај својот прв тренер Зоран Димитров за после тоа да премине во понапредна група кај Миле Битраков.Од својата 15 година тренира кај проф.д-р Димитрија Поповски - Шкипер во АПК Студент од Скопје па се до крајот на својата кариера.Во текот на тоа време има настапи на 2 Светски првенство(2003 во Барселона и 2005 во Монтреал) и 2 Европски првенства(1999 во Истамбул и 2000 во Хелсинки) на трките од 25км.Во 2004 заврши на 9то место на Светската ранг листа на ФИНА во маратонско пливање. Државен првак во неколку базенски дисциплини и 1999 Државен првак во маратонско пливање. Дипломиран професор по Физичко образование на Факултетот за физичка култура при Универзитетот Св.Кирил и Методиј во Скопје и Магистер по Специјална едукација и рехабилитација на Институтот за дефектологија на Филозофвкиот факултет во Скопје. Главен трнер и основач на Пливачкиот и Ватерполо Клуб Орион од Скопје

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *