0

Kunja pobenica Ohridskog maratona na 10km

Sedma trka FINA/CNSG svetske serije maratona na 10km završena je u Ohridu 28.08.2019.

Na maratonu je nastupilo ukupno 16 takmičara (10 u muškoj i 6 u ženskoj konkurenciji).

Pobednik u muškoj konkurenciji je Rus, Kiril Jevrosimov, dok je u zenskoj konkurenciji pobednica plivačica iz Brazila, aktuelna svetska prvakinja na 25km, Ana Marcela Kunja.

Reprezentativac Makedonije, Evgenij Pop Acev zauzeo je 9 mesto.

Naredna održava se u Tajpeju 07.09.2019.

Fotografija: FB strana @fina1908


Jane Karajovanov

Jane Karajovanov

Роден на 11.08.1977 во Скопје,на 7 години почнува да тренира пливање во Пливачки и Ватерполо Клуб Вардар од Скопје кај својот прв тренер Зоран Димитров за после тоа да премине во понапредна група кај Миле Битраков.Од својата 15 година тренира кај проф.д-р Димитрија Поповски - Шкипер во АПК Студент од Скопје па се до крајот на својата кариера.Во текот на тоа време има настапи на 2 Светски првенство(2003 во Барселона и 2005 во Монтреал) и 2 Европски првенства(1999 во Истамбул и 2000 во Хелсинки) на трките од 25км.Во 2004 заврши на 9то место на Светската ранг листа на ФИНА во маратонско пливање. Државен првак во неколку базенски дисциплини и 1999 Државен првак во маратонско пливање. Дипломиран професор по Физичко образование на Факултетот за физичка култура при Универзитетот Св.Кирил и Методиј во Скопје и Магистер по Специјална едукација и рехабилитација на Институтот за дефектологија на Филозофвкиот факултет во Скопје. Главен трнер и основач на Пливачкиот и Ватерполо Клуб Орион од Скопје

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *