0

LISTA ŽELJA: 16 POKLONA KOJE PLIVAČI STVARNO, STVARNO ŽELE

Tekst je prevela i obradila Katarina Kučuk, saradnik SwimOn-a, bivša plivačica i student Prirodno-matematičkog fakulteta u Beogradu.

 

Naravno da je vreme praznika još uvek daleko, ali to ne znači da neki plivači u vašem okruženju nisu počeli da razmišljaju šta bi želeli da pronađu ispod novogodišnje jelke. Evo nekih ideja za vas – roditelje i trenere:

  1. Dodatan dan odmora. Kada bi samo nedelja imala 48 sati… Mislim da bi to bila vredna peticija za pokrenuti. Razmislite o svim tim dremkama. I obrocima. I dremkama.
  2. Njihova vlastita staza. – U redu ljudi, idemo na 2.5 sekunde razlike. Sudaranje na treningu sa gomilom drugih plivača će vas sigurno dobro pripremiti za rasplivavanje na nekom takmičenju (Liga Beograda prim. prev), ali, budimo ozbiljni, to nije nimalo zabavno. Sve vreme morate da obraćate pažnju na ostale u stazi, njihove zaveslaje i potpuno zanemarite svoj trening dok udarate u plivača ispred vas ili vas golica onaj iza.
  3. Tejper u kome se sve odvija kako treba. – Tempirao sam suviše rano. Bio sam u idealnoj formi par dana nakon državnog. Ovo su česta objašnjenja za proces koji plivači vide kao tajnovit i neobjašnjiv. Plivački tejper – magičan, ali i konfuzan deo sezone. Jedan dan se osećate kao da letite, a drugi dan ste depresivni, izmoreni i nemate predstavu kako ćete otplivati najbolje vreme na predstojećem takmičenju.
  4. Naočare koje ne magle, ali zaista funkcionišu. Zaista prava legenda u plivačkom svetu! Da, možda se stvarno neće magliti prvih par dana, možda čak i nedelja. Ali čim ih prvi put obrišete kako biste uklonili zalutalu kapljicu vode ili znoja – ćao ćao. Bilo je lepo dok je trajalo.
  5. Odelo koje ne zahteva specijalne veštine, vazelin ili dodatnu opremu kako bi se obuklo. Da li je previše tražiti lagodnije odelo koje ne zahteva minimum 20 minuta, bar jednog pomagača i neprestanu strepnju da će pući dok se navlači?
  6. Motivaciona muzika za vreme treninga. Motivacione pesme zaista pomažu. Jednostavno te nateraju da se brže krećeš. Jer sportisti, mi smo ta ekipa što se kapira u pokretu…
  7. Savršeni okreti za vreme trke. Bez obzira koliko se trudiš da budu sjajni, jedan loš okret je neizbežan za prve trke na velikom takmičenju. Ili ćeš se okrenuti prerano i onda jedva prstima uspeti da se okreneš, ili će to, pak, biti prekasno, tako da ćeš zveknuti u zid nogama.
  8. Startovi i okreti svaki dan. Nije bitno što smo ih odradili na hiljade i hiljade tokom treninga. Jednostavno, nije isto vežbati ih kada ti neke druge stvari odvlače pažnju, kao plivanje na primer. Zato, treneri, sve što tražimo je pola sata po treningu na kome bismo radili startove i okrete dok nam se ne zavrti u glavi.
  9. Savršena temperatura vode. Topla voda za vreme rasplivavanje, malo hladnije za vreme glavne serije. Da li je moguće da su ljudi sleteli na Mesec, a mi i dalje ne možemo u trenutku da promenimo temperaturu vode u bazenu? Sramota za čovečanstvo.
  10. Sat koji možeš zaista da vidiš. Krenuti dve sekunde ranije ili kasnije postaje svakodnevnica u našim glavnim serijama. Umesto da tih 10 sekundi posvetimo odmoru, mi moramo brzo da brišemo zamagljene naočare kako bismo, na jedva vidljivim kazaljkama na satu, mogli da vidimo kada da krenemo.
  11. Peraja koja ne prouzrokuju žuljeve. Nije naša greška što udaramo tako jako. Možda su naša stopala problem jer nosimo međubroj. Ili, ono što jednostavno možemo da predočimo treneru, ne koristimo peraja dovoljno kako bi se naša stopala navikla na njih i kako bi se žuljevi izbegli!
  12. Zategnute staze. Najviše zbog toga da talasi ne bi udarali u zid i onda se odbijali nazad, ali i kako staze ne bi lelujale po bazenu kao neke zmijice. Naravno, nikako kako bi se za njih povukli plivajući leđa što bi nam dalo dodatno ubrzanje. Nikako zbog toga!
  13. Drugari u stazi koji plivaju potpuno pravilno, u pravcu staze. Svaki trening koji završimo bez udarca lopaticom po licu i ruci se smatra uspešnim. A zamislite sad čitavu nedelju. Ili mesec. Ili sezonu! Pa, to bi definitivno dovelo do manje modrica, ogrebotina i oteklih zglobova.
  14. 35% više treninga sa izlascima iz bazena. Zašto 35%? Zato što je to potpuno logično. Treneri, uvek pričate kako je bitno trenirati tako da naše plivanje što više podseća na ono koje treba da imamo za vreme trka. Pa koji je bolji način nego da se uvede više simulatorskih treninga, sa pauzama van bazena, u svakodnevnicu? Nakon svega, vi želite da plivači budu sposobni da daju sve od sebe bez obzira na okolnosti, tako da je ovo sjajan način za to!
  15. Jutarnji treninzi koji počinju sat vremena kasnije. Svi znamo kako je dobar osećaj probuditi se i videti da imaš još malo vremena da odspavaš. Sad zamisli da dobiješ dodanih sat vremena pre jutarnjeg treninga i tako svaki dan! To je svet u kom želimo da živimo!
  16. Zaista sjajno najbolje vreme. Nekoliko desetinki ili stotinki? Ne, ono što svi mi zaista, ali zaista želimo je da uništimo svoje najbolje vreme! Da spustimo za sekundu na 50. Duboko ispod te granice – 100 m ispod minute na primer, je ponos i zadovoljstvo koje nam dolazi jer znamo da se sav trud i rad zaista isplatio.

 

Izvor teksta: swim-swam.com


Mina Mastilović

Mina Mastilović, rođena u Beogradu 1991. godine. Član PK 11.april od 2004. godine kada je počela da se bavi plivanjem. Nekoliko godina trenirala je u Banja Luci kod trenera Gorana Grahovca a zatim i u PK 'Spartak-Prozivka' iz Subotice. Osvajačica više medalja na plivačkim prvenstvima Srbije, pobednica i rekorderka nekoliko maratona u Srbiji i Crnoj Gori. Do sada najveći plivački uspesi učešće na Fina Open-water Svetskom kupu (19km) Jarak-Šabac 2013. godine, FINA Svetskom kupu u Budimpešti 2018. kao i zlatne medalje na državnom prvenstvu Srbije u apsolutnoj konkurenciji. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu dok je diplomu za Operativnog trenera plivanja stekla na Visokoj strukovnoj školi u Subotici.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *