1

Svetski rekord sjajne Pilato

Velika nada italijanskog plivanja, 16-godišnja Benedeta Pilato, došla je do svog prvog seniorskog svetskog rekorda. Ova osvajačica srebrne medalje na poslednjem svetskom prvenstvu u Koreji 2019, je u polufinalu trke na 50 prsno isplivala 29.30 i tako za desetinku nadmašila dosadašnji rekord Amerikanke Lili King. U istoj disciplini, hrvatska plivačica Ema Rajić je došla do 13. mesta uz novi rekord Hrvatske koji sada iznosi 31.04.

Osim sjajne Pilato, šestog dana prvenstva, ljubitelji plivanja su imali prilike da vide još dosta odličnih trka i rezultata.

Popodnevni program je otvorila pobeda Ukrajinca Mihaila Romančuka na 800 slobodno koji je sa vremenom 7:42.61 bio za sekundu brži od najvećeg rivala – Italijana Gregorija Paltrinijerija. Do bronze je stigao Gabriele Deti.

Sjajna Holanđanka Femke Hemskerk je u svoju bogatu kolekciju medalja dodala prvo individualno zlato na takmičenjima u velikim bazenima. Ona je sa 53.05 trijumfovala na 100 slobodno ispred Francuskinje Mari Vatel i Britanke Ane Hopkin.

Na 50 prsno, ulogu favorita je očekivano opravdao najbolji prsaš u istoriji, Britanac Adam Piti. On je štopericu zaustavio na 26.21 što je sedmi najbolji rezultat ikad isplivan. Do medalja su još došli Belorus Ilja Šimanovič i Italijan Nikolo Martinengi.

U polufinalu na 100 delfin, fantastični Mađar Krištof Milak je postavio novi rekord šampionata sa vremenom 50.62 i kao favorit ulazi u današnje finale koje su između ostalog izborili i Josif Miladinov iz Bugarske sa trećim rezultatom ukupno (51.10), kao i nekadašnji reprezentativac Srbije, a danas Mađarske – Sebastian Sabo koji je zabeležio šesto vreme (51.45).

Na 200 metara leđno je trijumfovao Rus Jevgenij Rilov sa rezultatom 1:54.46, a iza sebe je u borbi za medalju ostavio Britanca Grinbanka i Švajcarca Mitjukova.

U disciplini 200 metara mešovito za žene, pomalo neočekivano, svetska rekorderka Katinka Hosu je došla tek do bronzane medalje. U vrlo neizvesnoj trci, brže od nje su bile izraelska plivačica Anastasija Gorobenko sa vremenom 2:09.99, kao i Ebi Vud iz Velike Britanije sa 2:10.03. Hosu je za pobednicom zaostala 13 stotinki.

Program je zatvorila pobeda britanske mešovite štafete u disciplini 4×100 slobodno. Oni su sa 3:22.07 izjednačili rekord šampionata koji su pre tri godine postavili plivači Francuske. Drugoplasirani su bili Holanđani, dok su do bronzanih medalja došli Italijani. Štafeta Srbije je završila na sedmom mestu sa vremenom 3:28.35 što je 16 stotinki slabije od nacionalnog rekorda kojeg su postavili u kvalifikacijama.


Katarina Kučuk

Katarina Kučuk je rođena 26. 1. 1996. godine u Beogradu. Završila je Devetu gimnaziju Mihailo Petrović Alas, a potom i Matematički fakultet. Prve plivačke korake je napravila u školi plivanja Boda Roda, da bi ozbiljnije nastavila sa treninzima u Plivačkom klubu Partizan, a zatim i 11. april gde je provela više od šest godina. Osvajač je medalja u uzrasnim kategorijama na prvenstvima Srbije, kao i na mnogim međunarodnim i domaćim mitinzima. Iako više ne trenira aktivno, još uvek je u svetu plivanja, ali ovaj put u ulozi nacionalnog plivačkog sudije.

1 komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *