0

Olimpijske igre 6. dan: Simone Manuel prva tamnoputa plivačica koja je osvojila olimpijsko zlato

Olimpijski rekord: César Cielo – 21.30

Veoma zanimljive polufinalne trke sa nekoliko iznenadjenja. Ruski plivač Morozov kao i australijanac McEvoy i italijan Dotto nisu uspeli da se plasiraju u finale. U finalu ćemo, predvođene Manaudouom gledati:

Olimpijski rekord: Rebecca Soni – 2:19.59

Japanska plivačica Kaneto Rie prikazala je sjajno plivanje i sa rezultatom 2 sekunde boljim nego u polufinalu došla do zlata u ovoj disciplini (2:20.30). Do drugog srebra na ovim Igrama došla je Yulia Efimova sa 2:21.97 dok je sa rezultatom 2:22.28 bronzanu medalju osvojila Kineskinja Shi Jinglin. Iako je krenula ubedljivo najbrže 1:07.99, favoritkinja iz staze 4, australijanka McKeowin ostala je bez medalje na ukupno 5. mestu.

Svetski rekord: Aaron Peirsol – 1:51.92

Olimpijski rekord: Tyler Clary – 1:53.41

Do prvog mesta u ovoj disciplini doplivao je Murphy Ryan u vremenu 1:53.62. Borba za srebrnu medalju bila je neizvesna, na kraju sa stotinkom prednosti, do nje je došao Mitchell Larkin (1:53.96) ispred Rilov Evgenya iz Rusije.

Svetski rekord: Missy Franklin – 2:04.06

Veliko razočarenje ove večeri priredila je svetska rekorderka Missy Franklin završivši ukupno na 14. mestu bez ikakve šanse za plasman u finale. Jedno mesto iza nje završila je Hrvatska plivačica Matea Samardžić. u finale ove discipline plasirale su se:

Olimpijski rekord: Michael Phelps – 1:54.23

Najiščekivanija trka večeri i poslednji olimpijski okršaj dva plivačka velikana Michaela Phelpsa i Ryana Lochtea. Svetski rekorder Lochte na žalost ostao je bez medalje i trku završio kao 5. dok je Michael Phelps potvrdio titulu najboljeg plivača svih vremena. Osvojivši još jedno zlato s vremenom 1:54.66 Phelps je postao i prvi plivač ikada koji je osvojio 4 olimpijska zlata u jednoj disciplini. Drugi do cilja je došao Japanac Kosuke Hagino (1:56.68) a treći kinez Wang Shun (1:57.05).

Svetski rekord: Cate Campbell – 52.06

Olimpijski rekord: Cate Campbell – 52.71

Fantastična trka devojaka u ovom finalu i veliko iznenađenje na kraju. Najveća favoritkinja za zlato, olimpijska i svetska rekorderka Cate Campbell ostala je bez medalje plivajući čitavu sekundu sporije nego u polufinalu. Zato su, oborivši olimpijski rekord, prvo mesto podelile Amerikanka Simone Manuel i kanadsko čudo od deteta Penny Oleksiak. Simone je ovim postala prva tamnoputa plivačica koja je osvojila olimpijsko zlato i prva Amrikanka koja je plivala ispod 53 sekunde. Treća je na cilj došla Sarah Sjostrom plivajući 52.99.

Svetski rekord: Michael Phelps – 49.82

Olimpijski rekord: Michael Phelps – 50.58

Ubedljivo ispred protivnika Joseph Scooling plasirao se kao prvi u finale ove discipline. Michael Phelps je, nakon finala na 200 mešovito, sjajnim plivanjem obezbedio sebi mesto u još jednom finalu