0

4 tajne uspešnog tejpera

Tejper (eng. taper) je bez sumnje omiljeni deo u sezoni svakog plivača. Nakon nekoliko meseci teškog rada, jakog intenziteta treninga i maksimalno visokih pulseva, tejper je kratko vreme uživanja pre glavnog prvenstva u sezoni. Kraći setovi na treninzima, sa velikim režimima i niskim intenzitetom čine svakog plivača srećnim.

Međutim iako mnogi to tako shvataju, tejper je mnogo više od samog smanjenja kilometraže na treningu. Plivači često shvataju tejper kao vreme kada ne treba da se radi gotovo ništa. Nije im jasno zašto moraju da plivaju i neke dugačke i intenzivne setove ili da podižu svoj puls preko 140 (otkucaja u minuti). Iako zvuči suprotno tejper je vreme kada još puno toga može da se uradi u bazenu ali i van njega, kako bi se za takmičenje pripremili najbolje što možete.

1. Rad na tehnici i zaveslaju

Tejper je vreme „završnih radova“, vreme kada svaki plivač treba da bude perfekcionista. Umesto da uključite „auto pilot“ i lagane setove koje ste jedva čekali odrađujete mehanički, ovo je vreme kada treba da obratite posebnu pažnju na svoju tehniku i radite na onim malim stvarima koje puno znače. Položaj tela, položaj šake, pčetak zaveslaja, pozicija lakta, udarci nogom, amplituda udaraca… lista stvari na kojima možete da radite je gotovo beskonačna.

2. Oporavak

Oporavak je komponenta podjednako bitna za uspeh kao i težak rad. Oporavak zapravo igra ključnu ulogu u vreme tejpera, jer ako se ne oporavimo dovoljno nastup na takmičenju neće biti na odgovarajućem nivou. Zato obezbedite sebi dovoljno sati sna i odmora.

Oporavak je naravno mnogo više od minimalnih 8 sati spavanja i izležavanja. On obuhvata lagane fizičke aktivnosti, istezanje, rolanje, ledene kupke, sportske masaže… Sve ovo u kombinaciji sa dobrom i pravilnom ishranom i hidratacijom daje najbolje rezultate.

3.Ishrana

O važnosti dobre i pravilne ishrane smo govorili više puta na našem sajtu (ISHRANA). Ono što unosite u sebe određuje kako ćete se osećati tog dana, na treningu ili na takmičenju. Potrudite se da jedete visokoenergetsku hranu ali izbegavajte složene šećere koji će vam energiju podizati ali je isto tako naglo spuštati posle određenog vremena. Jedite ugljene hidrate, proteine i ne zaboravite da ostanete hidrirani!

Zapamtite, vi ste ono što jedete. Jedite zdravo, osećajte se dobro i plivaćete brzo.

4. Trud i intenzitet

Iako reč tejper svi povezujemo sa treninzima niskog intenziteta to ne znači da u vreme tejpera ne treba da ulažete dovoljno truda u serije koje to zahtevaju. Ukoliko se vaš set sastoji od „brzine“, „ritma“ ili „sprinteva“ upravo je to ono što treba da radite. U suprotnom, izgubićete osećaj brzog plivanja i postaćete tromi i lenji a to je ono što nikao ne želite pre samog takmičenja.

 

Iako je mentalno veoma ohrabrujuće da se tokom tejpera osećate sjajno, zapamtite da je potpuno normalno da se osećate loše, ili teško pa čak i presporo u vodi. Zapravo ako se osećate sporo poslednji trening pred takmičenje to ne znači da će vaš nastup biti loš. Ali previše razmišljanja, sumnjanja i preispitivanja oko toga da održite svoju brzinu na nivou kojim biste bili zadovoljni neće vas mentalno pozitivno pripremiti za predstojeće trke. A dolazak na najvažnije takmičenje u sezoni sa negativnim mislima u glavi neće vas dovesti do uspešnog plivanja.

Zato, verujte trenerima, verujte tejperu i verujte radu koji ste uložili pre njega!

Plivaćete brzo!

 

Izvor teksta i slike:swimmingworldmagazine.com


Mina Mastilović

Mina Mastilović, rođena u Beogradu 1991. godine. Član PK 11.april od 2004. godine kada je počela da se bavi plivanjem. Nekoliko godina trenirala je u Banja Luci kod trenera Gorana Grahovca a zatim i u PK 'Spartak-Prozivka' iz Subotice. Osvajačica više medalja na plivačkim prvenstvima Srbije, pobednica i rekorderka nekoliko maratona u Srbiji i Crnoj Gori. Do sada najveći plivački uspesi učešće na Fina Open-water Svetskom kupu (19km) Jarak-Šabac 2013. godine, FINA Svetskom kupu u Budimpešti 2018. kao i zlatne medalje na državnom prvenstvu Srbije u apsolutnoj konkurenciji. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu dok je diplomu za Operativnog trenera plivanja stekla na Visokoj strukovnoj školi u Subotici.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *