0

Letnje prvenstvo Srbije za OA 3. dan -izveštaj

Nakon finalnih trka trećeg i poslednjeg dana državnog prvenstva dobili smo ekipne ali i pojedinačne šampione Srbije.

U apsolutnoj konkurenciji pobednička ekipa je PK „Vojvodina“, dok je u juniorskoj kategoriji najbolji bio PK „11. April“.

U juniorskoj konkurenciji, za muškarce 15-18 godina, najuspešniji je bio plivač Novog Sada, Aleksa Bobar, sa rezultatom ostvarenim u disciplini 100 metara slobodno 51.63 (750 Fina). U ženskoj kategoriji juniorki, 14-17 godina, najbolji rezultat ostvarila je Murtin Vanja sa 4:21.33 (753 Fina) na 400m slobodno.

Najbolje rezulate takmičenja u apsolutnoj kategoriji, prema FINA bodovima ostvarili su, u muškoj konkurenciji Sabo Sebastijan 818 bodova na 100m delfin (53.26), a kod žena Murtin Vanja 753 boda na 400m slobodno.

1500 Slobodno – Muškarci

Ratkov Nikola i Tamaš Farkaš su se već od dvestotog metra izdvojili od grupe i zajedno plivali u istom tempu do 1200 metara. Tada je Ratkov dobrim okretim i snažnijim ritmom malo po mala ostavljao Farkaša iza sebe i završio na prvom mestu sa rezultatom 16:13.42. Drugo mesto za Farkaša sa rezultatom 16:16.69. Na trećem mestu plivač Partizana Dušan S.Babić sa ličnim rekordom 16:33.80.

1500 Slobodno – Žene

Sve tri plivačice, koje su bile najbrže u najbržoj grupi popravile su značajno svoje lične rekorde. Najbrža je bila plivačica Vojvodine, Ninkov Vera sa 18:06.82. Na drugom mestu plivačica Novog Sada, otplivala je rezultat 18:12.30. Treće mesto za plivačicu Partizana, Mitorvski Mariju sa 18:37.71.

50m Delfin- Muškarci

Sebastian Sabo već je u prvim metrima trke poveo ispred srpskog reprezentativca Ivana Lenđera i na kraju došao do zlata sa rezultatom 24.32. Ivan je plivao 24.79, dok je do bronze došao Udicki Bojan sa 25.28.

50m Delfin- Žene

Plivačica pančevačke „Sparte“, Valery Švigir bila je ubedljiva u ovoj trci. Vreme 28.80 donelo joj je zlato ispred državne rekorderke na 100 delfin Natalije Marin (28.98) i još jedne plivačice „Partizana“ Vanje Milošević.

100m Prsno- Muškarci

Veoma neizvesna borba za zlato vodila se do samog kraja trke izmedju Nikole Trajkovića i Kristijana Lakatoša. Na kraju Trajković je osvojio zlato (1:04.45) dok je Lakatoš morao da se zadovolji srebrnom medaljom i ličnim rekordom (1:04.51). Treće mesto i bronzanu medalju osvojio je Mitrović Kosta plivajući 1:06.22.

100m Prsno- Žene

Svakako „najmlađe“ finale ovog državnog prvenstva mogli smo da vidimo u ovoj disciplini, sve učesnice bile su 2000to godište i mlađe. Do ubedljive pobede sa 1:14.91 doplivala je Novosađanka Medić Mila. Iza nje stigle su Todorović Andrea (1:16.38) i Milošević Teodora (1:18.04).

200m Slobodno- Muškarci

Prvih 100 metara ovo trke Nikolić Uroš, Pucarević Matija i Bobar Aleksa bili su gotovo izjednačeni. Međutim, sjajnim finišem Nikolić je za čitave 2 sekunde pobedio protivnike i osvojio zlato sa 1:52.15. Drugo mesto zauzeo je Aleks Bobar (1:54.26) a treće Pucarević Matija (1:54.96)

200m Slobodno- Žene

Sjajan nastup pokazale su osvajačice medalja u ovoj disciplini. Naime sve tri plivačice koje su doplivale do medalje ubedljivo su popravile svoje lične rekorde. Najbrža od njih bila je Vanja Murtin sa 2:05.76, druga je bila Marin Natalija (2:06.72) dok je kao treća stigla Milošević Vanja (2:09.95).

50m Leđno- Muškarci

Pobednik duplo duže deonice, Lazar Zlatić bio je dominantan i u ovoj trci. On je do još jednog zlata došao sa novim ličnim rekordom 26.41. Srebro je osvojio Adžić Nikola (28.15) dok je do bronze došao Matić Djurdje plivajući lični rekord od 28.21.

50m Leđno- Žene

Prvo mesto u ovoj trci zauzela je Stojadinović Jelena iz plivačkog kluba „Novi Sad“ (31.55), Jovanović Ksenija (31.78) bila je druga, dok je bronzu osvojila Kljajević Nataša iz Sombora (31.92).

Mina Mastilović

Mina Mastilović, rođena u Beogradu 1991. godine. Član PK 11.april od 2004. godine kada je počela da se bavi plivanjem. Nekoliko godina trenirala je u Banja Luci kod trenera Gorana Grahovca a zatim i u PK 'Spartak-Prozivka' iz Subotice. Osvajačica više medalja na plivačkim prvenstvima Srbije, pobednica i rekorderka nekoliko maratona u Srbiji i Crnoj Gori. Do sada najveći plivački uspesi učešće na Fina Open-water Svetskom kupu (19km) Jarak-Šabac 2013. godine, FINA Svetskom kupu u Budimpešti 2018. kao i zlatne medalje na državnom prvenstvu Srbije u apsolutnoj konkurenciji. Diplomirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu dok je diplomu za Operativnog trenera plivanja stekla na Visokoj strukovnoj školi u Subotici.